5 مورد از علائم بیماری سلیاک - نشانه های ابتلا به سلیاک | مجله پوست و مو

ناشر : دانلود آهنگ عاشقانه

5 مورد از علائم بیماری سلیاک - نشانه های ابتلا به سلیاک | مجله پوست و مو


مریضی‌ دستگاه گوارشی معروف به سلیاک قادراست از نشانه ها خیلی عجبیی برخوردار باشد.

احتمالا شما مریضی سلیاک، آشفتگی خودایمنی در مواردی که گلوتن یعنی پروتئین موجود در گندم، چودار و جو، به پرزهای روده ضرر می‌رساند، را به مسائل روده‌ایی و معده‌ایی نظیر اسهال و دردهای شکمی ربط می‌دهید.

اما اندکی تامل نمایید، زیرا طبق اعلان مرکز مریضی‌های گوارشی دانشگاه شیکاگو در واقع سلیاک قادراست قریب به ۳۰۰ نشانه ها از خود بروز دهد و می‌توانند طیف گسترده‌ایی از مسائل روان‌شناختی، جسمانی و عصب‌شناختی را در خود جای دهد.

پزشک سونیا کوپفر، عضو هئیت علمی دانشگاه و از اعضای مرکز مریضی‌های گوارشی معتقد است که بعضی از بیماران از نشانه ها خیلیی عجیبی نظیر یائسگی زودرس و نازک‌شدن موها برخوردارند، اما آن را به هیچ عنوان با سلیاک وابسته تلقی نمی‌کنند.

طبق یافته‌های انجمن سلیاک، از هر ۱۰۰ نفر امکان پذیر است فقط ۱ نفر به این پیامد گرفتار شود، درنتیجه شناخت نشانه ها مخفی و عجیب آن از ارزش ویژه‌ایی برخوردار است.

حتی اگر این نشانه ها برایتان شناخته شده جلوه نمود، نبایست بدون مشورت با دکتر استفاده گلوتن را از برنامه‌ی خوراکی خود حذف نمائید. پیش از هرگونه اقدام با دکتر خود مشورت نمائید و از او درخواست نمایید تا برای کشف دقیق مریضی، برایتان آزمایش خون تجویز نماید.

در اینجا به ۵ نمونه از رایج‌ترین اما در عین حال عجیب‌ترین نشانه های که نشان می‌دهد شما به مریضی سلیاک مبتلا هستید، ذکر می‌کنیم:

  1. کم‌خونی دارید.

چنانچه پاسخ آزمایش خون نشان داد که مبتلا به فقر آهن، ماده‌ایی معدنی که به ساخت هموگلوبین یعنی پروتئین موجود در گلبول‌های قرمز که اکسیژن را در جسم جابه جا می‌کند، هستید، شاید دلیل آن سلیاک باشد زیرا آهن در قسمت‌های کوچکی از روده که تحت اثر مریضی ضرر دیده است، جذب نمی‌گردد. اکثر خانم ها بر این باورند که عادت ماهیانه‌ی آنان سبب فقر آهن در آنانست، حال‌ آنکه تنها علت فقر آهن دراثر عادت ماهیانه نیست.

دکتران در اکثر موارد نشانه های نظیر کم خونی را به مریضی سلیاک وابسته نمی‌دانند اما در یکی از مطالعات نمایان شد که یک سوم از بیماران مبتلا به سلیاک از کم‌خونی رنج می‌بردند.

چنانچه نشانه ها کم‌خونی نظیر خستگی مفرط و ضعف را تجربه نموده‌اید، از دکترتان درخواست نمایید تا آزمایش آهن برایتان تجویز نماید و چنانچه نمایان شد مقدار آهن جسم شما به شکلی غیر طبیعی پایین‌تر از حد متداول است، آزمایش سلیاک انجام دهید.

  1. قادر به فکر کردن نیستید.

ابهامات ذهنی قادراست یکی از نشانه ها سلیاک باشد.

چرا در این اتاق گام می‌زنید؟ چه کاری می‌خواستید انجام دهید؟ قطعا تمام‌ی ما چنین نوسانات ذهنی مبهمی را تجربه نموده‌ایم، اما چنانچه این ابهامات ذهنی اکثر در شما پدیدار می‌شود و بروز آن علت ها قاطع دیگری از جمله استرس ندارد، احتمالا به سلیاک مبتلا هستید.

کوپفر می‌گوید، پادتن‌هایی که برای بازتاب به گلوتن توسط جسم تولید می‌شوند، امکان پذیر است به نشانه ها عصب‌شناختی وابسته باشند اما علت ها قاطع آن هنوز برای کارشناسان در هاله‌ایی از ابهام است. چنانچه به سلیاک مبتلا باشید، پیروی از یک رژیم فاقد گلوتن یاری فراوانی به شما خواهد نمود.

همینطور بخوانید: مریضی سلیاک و بارداری
  1. نادلگرمی هستید.

کوپفر بر این باور است که افسردگی و نگرانی از رایج‌ترین نشانه ها سلیاک هستند. این امر قادراست از التهابات مریضی نشآت بگیرد یا دراثر این حقیقت باشد که از دید جسمانی در وضعیت مساعدی قرار ندارید.

کوپفر بیمارانی داشت که اذعان داشتند پس از پیروی از یک رژیم بدون گلوتن احساس سرزندگی زیادتری داشتند. با این وجود، کوپفر معتقد است که افسردگی و نگرانی در زمره آشفتگیات رایج تلقی می‌شوند، پس چنانچه فقط همین نشانه ها را داشتید احتیاجی به انجام آزمایشات سلیاک احساس نمی‌شود. اما اگر افسردگی و نگرانی با مواردی که در فهرست ذکر شد همراه بود، وقت آن گریز سیده تا با دکتر خود مشورت نمائید.

علامت های مریضی سلیاک

  1. از عدم موفقیتگی استخوانی رنج می‌برید.

سلیاک ریسک دچار به عدم موفقیتگی‌های استخوانی را تا ۳۰٪ زیاد شدن می‌دهد.

مطالعات مروری منتشر شده در مجله‌ی بالینی غدد درون ریز و متابولیسم در سال ۲۰۱۴ نشان داد ریسک دچار به عدم موفقیتگی‌های استخوانی در مردمی که مبتلا به سلیاک هستند در مقایسه با مردمی که به این پیامد مبتلا نیستند، تا ۳۰٪ زیادتر است؛ به طور ویژه، ریسک عدم موفقیتگی لگن در این مردم تا ۶۹٪ زیادتر از مردم سالم است.

دلیل این امر قادراست دراثر عدم جذب مواد غذایی هنظیر کلسیم از سوی روده‌ی کوچک ضرر‌دیده‌ی این‌ نوع مردم باشد. چنانچه در عنفوان جوانی قرار دارید و از نشانه ها پوکی استخوان نظیر عدم موفقیتگی استخوان یا مسائل شکل و فرم جسم رنج می‌برید، توجه ویژه‌تری به اینگونه نشانه ها داشته باشید. ‌

  1. تعادل شما ناپایدار است.

شاید در زمان راه رفتن مسئله عدم تعادل دارید و یا گاها تلوتلو می‌خورید. مسائل تعادل و دیگر نشانه های نظیر بی‌حسی و مورمور شدن دست‌ها و پاها در زمره آشفتگیات عصب‌شناختیی جای دارند که با مریضی سلیاک مرتبطند.

گرچه در ابتدا شناسایی آن سخت است اما طبق تحقیق ام.آر.آی بیماران مبتلا به سلیاک که از عدم تعادل رنج می‌برند در سال ۲۰۱۲ که در بریتانیای کبیر صورت پذیرفت، نمایان شد که وضعیت مغزی این بیماران به ویژه تراکم بافت خاکستری مغز که مسول مهارت‌های حرکتی و شناختی است، دستخوش تغییر گشته است.