۱۰ مورد از فواید اثبات شده جلبک | مجله پوست و مو

ناشر : دانلود آهنگ عاشقانه

۱۰ مورد از فواید اثبات شده جلبک | مجله پوست و مو


جلبک‌ها لبریز از مواد غذایی هستند که اثرشگرفی بر جسم و مغز دارد. ۱۰ برتری ثابت شده‌ی جلبک بر تندرستی جملهند از:

 1. جلبک لبریز از خیلیی از مواد غذایی است.

جلبک موجودی زنده است که به دو شکل در آب تازه و نمکیپرورش می‌کند. این یک گونه از گونه های باکتری به نام cyano است که اکثر به جلبک سبز-آبی ذکر دارد. درست نظیر گیاهان، باکتری cyano هم قادراست از نور خورشید از طریق فرآیندی به نام فتوسنتز بهره‌مند شود.

جلبک از سوی قبایل آزتک در گذشته‌های دور به صورت هر روزه استفاده می‌شد، اما زمانی که ناسا بیان کرد که جلبک قادراست در فضاپرورش کند و به ‌وسیله فضانوردان مصرف شود، مجدد مشهور شد. میزان معیار هر روزه جلبک دریایی ۱ تا ۳ گرم است، اما مقادیر بیش از ۱۰ گرم در روز نیز به طور اثربخشی مصرف می‌شود.

جلبک در دو شکل قرص و پودر:

جلبک آنقدر مواد غذایی در خود جای داده که کاملا شگفت آور است، یک قرص تنها ۷گرم از پودر جلبک خشک را در بر می‌گیرد.

 • پروتئین: ۴گرم.
 • ویتامین BÛ± (تیامین): Û±Û± درصد RDA.
 • ویتامین BÛ² (ریبوفلاوین): ۱۵درصد RDA.
 • ویتامین BÛ³ (نیاسن): Û´ درصد RDA.
 • مس: Û²Û± درصد RDA.
 • آهن: ۱۱درصد .RDA
 • آن‌ها همینطور شامل مقادیر به اندازه منیزیم، پتاسیم Ùˆ منگنز Ùˆ مقادیر اندکی از تقریبا هر ماده غذایی Ú©Ù‡ ما احتیاج داریم می‌باشند.

تنها ۲۰ کالری و ۱/۷ گرم کربوهیدرات قابل هضم دارند. گرم برای گرم، این به این معناست که جلبک امکان پذیر است دقیقا غذایی‌ترین ماده خوراکی روی سیاره باشد. یک قرص جلبک دربرگیرنده مقادیر کم چربی (محدوده ۱ گرم)، ازجمله اسیدهای چرب امگا۶ و امگا ۳ در یک قرص محدوده ۱.۵ گرمی از آن باشد.

کیفیت پروتئن جلبک در مقایسه با تخم مرغ عالی است. همه ی آمینواسیدهای الزامی که ما احتیاج داریم را شامل می‌شود. اکثر ادعا می‌شود که جلبک شامل ویتامین B۱۲ است که اشتباه است. جلبک دربرگیرنده‌ی ویتامین کاذب B۱۲ است که برای انسان‌ها سودمند نیست.

 1. جلبک خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی قدرتمندی دارد.

ضرر اکسیداتیو قادراست به DNA و سلول‌های ما صدمه برساند. این ضرر قادراست التهابات مزمنی که منجر به سرطان و دیگر مریضی‌ها می‌شود را برانگیختن کند.. جلبک منشا فوق‌العاده‌ای از آنتی‌اکسیدان است که قادراست در برابر ضرر اکسیداتیو از بدنمراقبت کند.

جز فعال اصلی آن ‌ phycocyanin ندلگرمیه می‌شود. این ماده آنتی‌اکسیدانی منحصر به جلبک‌های سبز-آبی می‌باشد. Phycocyanin قادراست با رادیکال‌های آزاد جنگیدن کنند و مانع از تولید مولکول‌های التهاباتی ‌شود، تاثیرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی اثربخشی را تامین می‌کند.

 1. جلبک مقدار تری‌گلیسیرید و LDL را کم می‌کند.

در حال حاضر مریضی‌های قلبی بزرگترین قاتل در جهان محسوب می‌شوند. نمایان شده است که خیلیی از عاملهای قابل اندازه‌گیری، که به‌ عنوان عامل ریسک ندلگرمیه ‌می‌شوند، با زیاد شدن ریسک مریضی قلبی مرتبطند. همانطور که نشان داده شده جلبک تاثیرات سودمندی بر روی خیلیی از آنان دارد.

برای مثال، قادراست کلسترول کلی، کلسترول LDL و تری‌گلیسیرید را کم کند، در حالی که کلسترول HDL (گونه مناسب) را زیاد شدن می‌دهد. در مطالعه‌ای با ۲۵ نفر شرکت‌کننده مبتلا به دیابت گونه ۲، با استفاده ۲ گرم از جلبک در روز این علامت‌ها را به‌طور چشمگیری خوب شدن یافت.

مطالعه‌ای دیگر از مردم با کلسترول بالا نشان داد که ۱ گرم جلبک در روز، تری‌گلیسرید را تا محدوده ۱۵.۳٪ و LDL را تا محدوده ۱۰.۱٪ کم می‌کند. مطالعات متعدد دیگر تاثیرات مطلوب استفاده آن را نشان می‌دهند اما در مقادیر بالای ۵ تا ۸گرم جلبک در روز.

 1. جلبک از کلسترول LDL در برابر اکسیده شدنمراقبت می‌کند.

ساختار چربی جسم آماده پذیرش ضرر‌های دراثر اکسیداتیو می‌باشد. Lipid proxidation، فاکتور اصلی خیلیی از مریضی‌های جدی شناخته شده است. به عنوان مثال، یکی از مرحله های کلیدی در مسیر مریضی‌های قلبی لیپوپروتئین LDL است که در خون اکسیده شده است.

جالب توجه است، به دید می‌رسد آنتی اکسیدان‌های موجود در جلبک به ویژه در کم شدن lipid proxidation اثربخشند. این امر بارها در مطالعات انسانی و حیوانی نشان داده شده است. در یکی از این مطالعات با ۳۷ نفر شرکت کننده مبتلا به دیابت گونه ۲، که هر روزه ۸ گرم از جلبک در طول روز استفاده می‌کردند، به طور قابل توجهی نشانه ها ضرر‌های اکسیداتیو کم شدن یافت. همینطور جلبک میزان آنزیم‌های آنتی اکسیدان در خون را زیاد شدن می‌دهد.

 1. جلبک خصوصیات ضد سرطانی دارد به ویژه در مقابل سرطان‌های دهانی

بعضی از شواهد نشان می‌دهد که جلبک قادراست خصوصیات ضد سرطانی داشته باشد. برای مثال، بعضی از تحقیقات در مورد حیوانات نشان می‌دهد که جلبک قادراست وقوع سرطان و سایز تومور را کم شدن دهد.

جلبک به ویژه در سرطان دهان مورد مطالعه قرار گرفته است. مطالعه‌ای به اثرات جلبک در مورد ۸۷ نفر در هند با ضایعات پیش سرطانی که OSMF در دهان ندلگرمیه می‌شود، پرداخت.

پس از یک سال و مردمی که هر روزه به مقدار ۱ گرم جلبک استفاده می‌کردتد تا ۴۵٪ و تنها ۷٪ از گروه دیگر با پسروی کاملی در زخم دهانشان، مواجه شدند. زمانی آن‌ها استفاده جلبک را متوقف کردند، تقریبا نیمی از مردم اذعان داشتند که زخمشان در طول سال مجدد برگشت. در مطالعه‌ای دیگر متشکل از ۴۰ نفر با جراحات OSMF، با استفاده یک گرم جلبک در روز نسبت به داروی پنتااکسیفیلین علامت‌های خوب شدن زیادتری داشتند.

 1. مطالعات نشان می‌‌دهد که امکان پذیر است فشار خون را کم شدن دهد.

فشار خون بالا محرکی باارزش در خیلیی از مریضی‌های کشنده است. ازجمله حمله‌های قلبی، سکته مغزی و مریضی‌ مزمن کلیوی. اگرچه استفاده ۱ گرم جلبک در روز بی‌اثر است، اما نشان داده شده است که استفاده ۵ گرم در روز، فشار خون در مردم با مقدار فشار خون طبیعی را کم شدن می‌دهد.

جلبک، با زیاد شدن تولید نیتریک اکسید، مولکول‌های نشانه دهنده که به سلول‌های خونی یاری می‌کند تا منبسط و منقبض می‌شوند را برانگیختن می‌کند.

 1. جلبک علامت‌های ورم آلرژیک را خوب شدن می‌قسمتد.

ورم آلرژیک با التهابی در مسیر جریان هوای بینی نمایان می‌شود. این امر به‌وسیله ذرات آلرژیک محیطی، نظیر گرده، مو حیوانات و گرد و غبار گندم برانگیخته می‌شود. جلبک معالجه توصیهی معروفی برای علامت‌های ورم‌های آلرژیکی است و شواهدی دال بر اثر آن وجود دارد.

در مطالعه‌ای متشکل از ۱۲۷ نفر با ورم‌های آلرژیکی، استفاده ۲ گرم جلبک در روز به طور چشمگیری نشانه های نظیر ترشحات بینی، عطسه کردن، گرفتگی و خارش بینی را کم شدن داد.

 1. جلبک قادراست در برابر کم‌خونی اثربخش باشد.

گونه های متفاوتی از کم‌خونی وجود دارد. کم‌خونی تقریبا در مردم مسن شایع‌تر است که منجر به احساس ضعف و خستگی می‌شود.

شایع‌ترین آن به‌وسیله کم شدن هموگلوبین یا سلول‌های قرمز خون نمایان می‌شود. در مطالعه‌ای با ۴۰ نفر شرکت‌کننده، مردم مسن با سابقه کم‌خونی، مکمل‌های جلبک را استفاده نمودند و نمایان شد هموگلوبین سلول‌های خونی را زیاد شدن می‌دهد. همینطور عملکرد سیستم ایمنی نیز خوب شدن یافت. توجه داشته باشید که این تنها یک مطالعه است و تحقیقات زیادتر پیش از هر گونه پیشنهاد‌ای احتیاج است.

 1. قدرت و استقامت عضلانی امکان پذیر است خوب شدن یابد

صدمه اکسیداتیو دراثر ورزش فاکتور اصلی خستگی عضلانی است. خوراکی های گیاهی نمایان، خصوصیات آنتی‌اکسیدانی دارند که می‌توانند به ورزشکاران یاری نمایند تا مردم با فعالیت فیزیکی بالا این ضرر را به حداقل برسانند. طبق مطالعات به‌دید می‌رسد جلبک استقامت و قدرت ماهیچه را خوب شدن قسمتیده و اثربخش است.

در دو مطالعه، نشان داده شده بود که جلبک استقامت مردم را بالا برده و مانع از خستگی سریع می‌شود. مطالعه دیگری در دانشکده‌ی تربیت بدنی نشان داد که مکمل‌های جلبک قدرت عضلانی را زیاد شدن می‌دهند اما هیچ اثری بر استقامت ندارند.

 1. جلبک امکان پذیر است به کنترل قند خون یاری کند.

مطالعات روی حیوانات نشان داده که جلبک قادراست میزان قند خون را به طور قابل توجهی کم شدن دهد. در بعضی از موارد، از داروهای دیابتی معروف، از جمله متفورمین نیز مناسبتر عمل می‌کند. همینطور شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد جلبک قادراست بر جسم انسان اثربخش باشد.

در مطالعه‌ای متشکل از ۲۵ مریض با دیابت گونه ۲، که ۲ گرم جلبک در روز استفاده می‌کردند به کم شدن شدید قند خون منجر شد.

HbA1c، یک شاخص مقدار قند خون در زیاد مدت، از ۹% تا ۸% کم شدن یافت، که خیلی قابل توجه است. مطالعات تخمین می‌زنند که کم شدن ۱ درصدی از این شاخص قادراست ریسک مرگ مربوط به دیابت را تا محدوده ۲۱ درصد کم شدن دهد. گرچه این مطالعه در مقیاس کوچک بوده و تنها برای ۲ ماه طول کشید، قادراست قابل قبول باشد اما شک برانگیز نیز هست.

در آخر

جلبک امکان پذیر است مزایای دیگری هم داشته باشد نظیر یاری به سم زدایی فلز آرسنیک سنگین از بدن. اگر می‌خواهید این را خودتان امتحان نمایید، گزینه‌های مناسبی در آمازون از مکمل‌های جلبک برایتان وجود دارد، با هزاران دید جالب از استفاده‌کنندگان.

در پایان، جلبک فوق‌العاده سالم است و یکی از معدود خوراکی های خارق‌العاده که حقیقتا اهمیتمند است.

۲۷ دیدگاه

 1. ❖ احتیاجرسی در فروردین Û³Û±, ۱۳۹۴در۴:Û³Û´ ب٫ظ

  عالیییییییییییییی….

  جواب ›
 2. ❖ sahar در خرداد Û±Û°, ۱۳۹۴در۱۲:Û²Û¶ ب٫ظ

  ممنون خیلی اطلاعات باارزشی در دسترس قرار دادین خیلی جالب بود

  جواب ›
 3. ❖ حسین در مهر Û¶, ۱۳۹۴در۱:Û°Û¶ ب٫ظ

  با تشکر از شما سودمند بود

  جواب ›
 4. ❖ زهرا حمزه خانی در آبان Û±Û³, ۱۳۹۴در۱۰:Û´Û· ب٫ظ

  البته ایمیلم باز می شه اونقد غصه خوردم

  جواب ›
 5. ❖ مریم در آبان Û²Û², ۱۳۹۴در۱:Û±Û¹ ب٫ظ

  سلام ممنون از مطالب سودمند
  جواب ›

  • ❖ محسن در آبان Û²Ûµ, ۱۳۹۴در۸:Û´Û³ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز.
   جواب ›

 6. ❖ مسعود در تیر Û²Û°, ۱۳۹۵در۹:ÛµÛ¹ ب٫ظ

  آلگومد یکی از مناسبتریناشه. جلبک خالص و آلمانیه.. خیلی مناسب بود برا لاغری

  جواب ›
 7. ❖ رقیه در مهر Û²Û´, ۱۳۹۵در۱۲:ÛµÛ± ب٫ظ

  چرا با میل کردن جلبک آلگومد صورتم جوش میزنه؟

  جواب ›
  • ❖ مینا در شهریور Û±Û´, ۱۳۹۷در۱۱:Û°Û° ق٫ظ

   داری,سم زدایی میکنی.منم اولش,جوش,زدم

   جواب ›
 8. ❖ مریم در آبان Û²Û¶, ۱۳۹۵در۹:Û²Û° ق٫ظ

  با سلام و خسته نباشید ضمن تشکر از مطالب سودمند و ارزنده شما اگر بخشی از مطالب شما را در تحقیقم مصرف کنم شما خشنود هستید باز هم ممنون خواهشمند است اینجانب را مطلع فرمایید با تشکر

  جواب ›
  • ❖ محسن در آبان Û²Û¶, ۱۳۹۵در۹:Û´Û´ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز
   جواب ›

 9. ❖ فاطمه در خرداد Û±Û¹, ۱۳۹۶در۴:Û±Ûµ ق٫ظ

  ما داریم ولی نمیدونستم این تمام خاصیت داره

  جواب ›
 10. ❖ زری در شهریور Û±Û±, ۱۳۹۶در۲:Û°Û´ ق٫ظ

  سلام ممنون از مطالب مناسبتون
  جواب ›

  • ❖ Fatemeh در اردیبهشت Û±Û¹, ۱۳۹۸در۵:Û°Û° ب٫ظ

   درست گفتن عزیزم. بعداز خوراکی سبب چاقی میشه اما قبل خوراکی سبب میشه اشتهاکم بشه

   جواب ›
 11. ❖ فرین در شهریور Û²Û·, ۱۳۹۶در۷:ÛµÛ° ب٫ظ

  میشه لطف نمایید ومطلبی هم درمورد خزه ها بگید . فکر کنم اونا هم مواد الی و سودمندی داشته باشن

  جواب ›
 12. ❖ دوست در مهر Û², ۱۳۹۶در۴:Û´Û¸ ق٫ظ

  ایا برای کبد چرب سودمند است ؟ چرا ؟

  جواب ›
 13. ❖ سمیرا در آبان Û²Û°, ۱۳۹۶در۱۰:Û°Û´ ب٫ظ

  سلام دوستان ازکجا آماده کنم این قرص جلبک دریایی رو

  جواب ›
 14. ❖ مصباح در دی Ûµ, ۱۳۹۶در۹:Û´Û° ب٫ظ

  سلام میتونم برایتان جلبک بفرستم . مجانی .چابهار فقط برای بیماران Ùˆ دانشجویان Ùˆ بخاطر خدا …….موفق باشید .

  جواب ›
  • ❖ زهره در شهریور Û²Û³, ۱۳۹۷در۱:ÛµÛ¹ ب٫ظ

   سلام .بقسمتید شما نوشته بودین جلبک دارین؟ من برای بیمار میخواسم . خیلی کمیابه .

   جواب ›
 15. ❖ مانا در مرداد Û², ۱۳۹۷در۳:Û±Û¶ ب٫ظ

  سلام جلبک دریایی تو دوران بارداری چشم بچه رو سبز روشن و پوست رو خیلی سفید میکنه بخاطر املاح معدنی طبیعی پس فراموش ننمایید بنده استاد طب اسلامی هستم

  جواب ›
 16. ❖ masoom در مرداد Û¹, ۱۳۹۷در۱۲:Û´Ûµ ب٫ظ

  سلام خسته نباشیدمن خودم نزدیک۷ساله ازاین قرص مصرف میکنم هرروزهم مصرف نمیکنم فقدزمانی میبینم وزنم۳کیلواینازیادترمیشه ۱۰روزایناشایدم کمترمیخورم وزنم برمیگرده به وزن خودم وای متاسفانه دیگه نمایاننکردم توشهرخودم تویه شهردیگه هم بودهم گرون شدن همم گفت ایرانی هس موندم ببینم ایرانی هم مثل مال خودم اثرداره یانه اگه عکسی ازایرانیش دارین ممنون میشم بفرستین وراهنماییم کنین؟

  جواب ›
 17. ❖ M sadeghi در اسفند Û±Û², ۱۳۹۷در۵:Û³Û´ ق٫ظ

  سلام
  جواب ›

  • ❖ Fatemeh در اردیبهشت Û±Û¹, ۱۳۹۸در۵:Û°Û² ب٫ظ

   به ایمیلم پیام بدین دوست عزیز

   جواب ›