خواص روغن بادام برای پوست و سلامت بدن | خاصیت های روغن بادام شیرین | مجله پوست و مو

ناشر : دانلود آهنگ عاشقانه

خواص روغن بادام برای پوست و سلامت بدن | خاصیت های روغن بادام شیرین | مجله پوست و مو


بادام یکی از اعضای خوشمزه خانواده آجیل ها و لبریز از مواد غذایی سودمند است. روغنی که از این آجیل درختی خوشمزه گرفته می شود، هموارهً به عنوان یک ماده طبیعی در مواظبت از پوست و مو مورد مصرف قرار می گیرد و شاید کمتر کسی از خاصیت ها تندرستی آن آگاه باشد.

در این مقاله می خواهیم اطلاعاتی در مورد این که “روغن بادام چگونه قادراست برای تندرستی شما سودمند باشد؟” و “چگونه می توان از آن به عنوان یک معالجه زیبایی چند منظوره مصرف کرد؟” در اختیارتان قرار دهیم. لطفا تا انتها با مجله تندرستی همراه باشید.


روغن بادام چیست؟

بادام دانه غذا درخت Prunus dulcis است که زیادتر با نام درخت بادام شناخته می شود. اگرچه هموارهً بادام به عنوان یکی از اعضای خانواده آجیل شناخته می شود، اما در حقیقت دانه یک درخت میوه است.

بادام از دید چربی خیلی پربار بوده و این چربی آن را به یک منشا استثنائی برای روغن تبدیل می کنند.

بادام شیرین یکی از گونه های آن است که به طور متداول در آماده خوراکی ها، روغن ها و محصولات آرایشی مورد مصرف قرار می گیرد.

در همین حال، اعتقاد بر این است که بادام تلخ نیز دارای خصوصیات دارویی است که در صورت عدم پردازش درست قادراست سمی باشد. افزون بر این بادام تلخ به طور گسترده در دسترس نیست.


روغن بادام تصفیه شده در مقابل تصفیه نشده

بعد از برداشت محصول بادام، قبل از اینکه از شیوه های متفاوت برای استخراج روغن آن ها مصرف شود، پوسته گرفته و خشک می شوند.

همواره برای تصفیه روغن بادام از گرمای بالا و مواد شیمیایی مصرف می کنند. این شیوه بر اهمیت خوراکی روغن تأثیر منفی می گذارد، زیرا خیلیی از مواد غذایی موجود در روغن بادام خام در طول گرمای بالا و یا در مجاورت مواد شیمیایی از بین می روند.

این شیوه سبب تولید روغنی با اهمیت غذایی کمتر می شود. روغن بادام تصفیه شده قادراست در برابر درجه حرارت خیلی بالاتر نیز مقاومت کند و نسبت به گونه تصفیه نشده آن ارزان تر است، قیمت پایین تر آن را به گزینه ای مقرون به صرفه تر برای استفاده کنندگان تبدیل می کند.

روغن بادام تصفیه نشده با تحت فشار قرار دادن آن و بدون مصرف گرمای بیشتر یا مواد شیمیایی ساخته می شود. این فرآیند با حرارت کم سبب می شود روغن بادام زیادتر مواد غذایی خود را حفظ کند و این اهمیت خوراکی بالا، روغن بادام تصفیه نشده را به انتخاب مناسبتری برای مصارف آشپزی تبدیل می کند.


نمایانات غذا ای روغن بادام

اگرچه روغن بادام به اندازه خود بادام از دید مواد غذایی پربار نیست، با این حال خاصیت ها غذا ای قابل توجهی را به همراه دارد.

تجزیه مواد غذایی

در بخش زیر مواد غذایی موجود در ۱ قاشق خوراکی خوری (۱۴ گرم) روغن بادام را ذکر می کنیم:

 • کالری: ۱۱۹
 • چربی کل: ۱۳.۵ گرم
 • چربی اشباع: ۱.۱ گرم
 • چربی تک‌ سیرنشده : ۹.۴ گرم
 • چربی چندغیراشباع: ۲.۳ گرم
 • ویتامین ای : ۲۶٪ از مقدار مورد احتیاج هر روزه
 • فیتواسترول: ۳۵.۹ میلی گرم

روغن بادام منشا عالی ویتامین E است و شامل میزانی اندکی ویتامین K نیز می باشد. زیادتر خاصیت ها تندرستی مربوط به روغن بادام دراثر میزان بالای چربی های سالم آن است.

تجزیه اسیدهای چرب

نسبت اسیدهای چرب موجود در روغن بادام را در بخش زیر ببینید:

 • چربی تک‌غیراشباع (Monounsaturated fat): 70٪
 • چربی چندغیراشباع (Polyunsaturated fat): 20٪
 • چربی اشباع: ۱۰٪

یک رژیم خوراکی پربار از چربی ‌های اشباع ‌نشده خیلیی از مزایای تندرستی از جمله کم شدن ریسک دچار مریضی‌های قلبی و چاقی را به همراه دارد. افزون بر این، چربی های تک غیر اشباع نیز می توانند به کم شدن فشار خون بالا که فاکتور ریسکی برای مریضی های قلبی محسوب می شود، یاری کنند.

رژیم های خوراکی شامل چربی های تک غیر اشباع، با ریسک کمتر دچار به سرطان های ویژه نظیر سرطان مخاط رحم (Endometrial cancer‎) وابسته هستند و حتی امکان پذیر است به شما در کم شدن وزن نیز یاری کنند.

در حقیقت، تحقیق ۲۴ مطالعه شامل ۱۴۶۰ شخص حاکی از آن است که رژیم خوراکی شامل چربی های اشباع نشده، نسبت به رژیم خوراکی با کربوهیدرات بیشتر، برای کم شدن وزن مؤثرتر است.


فایده های تندرستی روغن بادام

تصور می شود که مغز بادام قادر است به کم شدن فشار خون و کلسترول خون یاری کرده و سبب کم شدن وزن نیز می شود.

روغن بادام نیز قادراست برای تندرستی شما اثر های سودمندی ایفا کند، جالب است بدانید که روغن بادام با طیف گسترده ای از مزایای بالقوه تندرستی، ازجمله کم شدن ریسک دچار به مریضی های قلبی و تثبیت قند خون وابسته بوده است.


روغن بادام به تندرستی قلب یاری می کند

از آن جایی که روغن بادام از ۷۰ درصد چربی اشباع نشده تشکیل شده، تأثیر آن بر تندرستی قلب مورد تحقیق قرار گرفته است.

طبق مطالعات انجام شده چربی های اشباع نشده سبب زیاد شدن کلسترول مناسب (HDL) می شوند. HDL گونهی پروتئین است که کلسترول را از شریان ها دور می کند و آن را به کبد، جایی که در آن عدم موفقیته شده و از جسم دفع می شود، منتقل می کند.

طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، میزان مطلوب کلسترول HDL بهمراقبت از جسم در برابر مریضی های قلبی وابسته بوده است.

مطالعاتی که بر روی بادام و روغن بادام انجام شده، حاکی از آن است که هر دوی این ها، میزان کلسترول بد (LDL) و کلسترول کل را کم شدن می دهند.

مقادیر بالای کلسترول LDL و کلسترول کل از فاکتور های ریسک مریضی قلبی محسوب می شوند. پایین آمدن میزان کلسترول قادراست در تندرستی قلب اثر اثرگذاری ایفا کند.

در یک مطالعه کوچک، رژیم خوراکی لبریز از روغن بادام، مقدار کلسترول LDL و کلسترول کل را به مقدار قابل توجهی کم شدن و کلسترول HDL را ۶٪ زیاد شدن داد.


روغن بادام لبریز از آنتی اکسیدان است

روغن بادام منشا عالی ویتامین E است. ویتامین E گروهی از هشت ترکیب محلول در چربی است که فایده آنتی اکسیدانی دارد. این مواد از سلول ها در برابر مواد زیان آوری به نام رادیکال های آزادمراقبت می کنند.

در حقیقت، ۱ قاشق خوراکی خوری (۱۵ میلی لیتر) از این روغن غذایی ۲۶٪ از مقدار پیشنهاد شده هر روزه برای این ویتامین را تأمین می کند. در حالی که رادیکال های آزاد برای تندرستی الزامی هستند، اگر تعداد آن ها در جسم خیلی بیشتر شود، امکان پذیر است به جسم ضرر برسانند.

مقادیر اضافه رادیکال های آزاد منجر به ضرر اکسیداتیو می شود و با تعدادی از مریضی های مزمن از جمله سرطان و مریضی های قلبی وابسته است.

مطالعات نشان داده اند که استفاده زیادتر ویتامین E قادراست به کم شدن ریسک دچار به مریضی های قلبی، دژنراسیون ماکولا وابسته به سن و افت شناختی (Cognitive decline) در سالمندان یاری کند.


روغن بادام برای قند خون سودمند است

اضافه کردن روغن بادام به رژیم خوراکی قادراست در ثابت حفظ کردن قند خون نیز اثربخش باشد. این روغن لبریز از چربی های تک غیر اشباع و چند غیر اشباع است، و طبق تحقیقات هر دو گونه این چربی ها به کم شدن قند خون در مبتلایان به دیابت یاری می کند.

جانشین کردن کربوهیدرات ها با چربی های اشباع نشده سبب کم شدن میزان قند خون و خوب شدن مقاومت به انسولین و میزان HbA1c، یک نشانگر کنترل قند خون می شود.

در یک آزمایش انجام شده در این زمینه، شرکت کنندگانی که میزانی روغن بادام به صبحانه شان افزوده بودند، در مقایسه با شرکت کنندگانی که روغن بادام استفاده نکرده بودند، قند خون کمتری را، بعد از خوراکی و در طول روز شاهد بودند.

از این گذشته، شرکت کنندگانی که روغن بادام استفاده کرده بودند، احساس سیری زیاد تری داشتند و این سبب شد که در طول روز خوراکی ی کمتری میل کنند.


روغن بادام فاکتوری برای کم شدن وزن است

یک رژیم خوراکی لبریز از چربی های سالم قادراست به شما در کم شدن وزن یاری کند. خیلیی از مردم زمانیتلاش در کم شدن وزن دارند از استفاده چربی ها پرهیز می کنند، اما استفاده گونه های خوب چربی ها قادراست برای کم شدن وزن سودمند باشد.

تحقیق یک رژیم خوراکی شامل میزان خوبی مغز بادام، نشان داده که افزودن بادام به رژیم خوراکی به مردم یاری می کند تا وزن اضافی شان را آب کنند.

رژیم های خوراکی لبریز از چربی های تک غیر اشباع و چند غیر اشباع، سبب کم شدن چربی جسم و کم شدن وزن می شوند.

در یک مطالعه، رژیم خوراکی لبریز از چربی های اشباع نشده سبب کم شدن وزن در خانم ها چاق شد.

در یک مطالعه بزرگ دیگر که شامل ۷۴۴۷ نفر بود، نتایج حاکی از آن بود که یک رژیم خوراکی شامل چربی های اشباع نشده، در مقایسه با رژیم کم چربی، سبب کم شدن زیادتر وزن جسم و چربی شکم می شود.


خصوصیات روغن بادام برای پوست و مو

روغن بادام یک ماده دوست داشتنی در محصولات طبیعی زیبایی است. اگر به برچسب محصولات طبیعی که برای تثبیت پوست و موهایتان مصرف می نمایید، نگاهی بیندازید، اسم روغن بادام نیز در مواد آن به چشم می خورد. این روغن سودمند هم برای پوست و هم برای مو سودمند است.

این خصوصیات تا محدودهی به فایده نرم کنندگی روغن بادام برمی گردد. این فایده، روغن بادام را به عنوان یک انتخاب عالی برای تثبیت تندرستی پوست و مو تبدیل می کند.

تاثیرات مرطوب کنندگی روغن بادام امکان پذیر است به ویژه برای مردمی که پوست خشک یا حساس دارند سودمند باشد. روغن بادام مملو از ویتامین E است و همانطور که می دانید این ویتامین باارزش بهمراقبت از پوست در برابر آفتاب و پیری زودرس یاری می کند.

طبق مطالعات انجام شده، ویتامین E این کار را با کم شدن ضرر DNA و تغییرات شیمیایی و ساختاری در پوست دراثر اشعه خورشید انجام می دهد.

این امر سبب می شود مصرف روغن بادام تصفیه نشده در مواظبت از پوست نیز باارزش باشد، زیرا محتوای ویتامین E در روغن تصفیه نشده زیادتر است.

افزون بر این، این روغن آرام قسمت حتی قادراست به پیشگیری از گسترش نشانه ها کشش پوست نیز یاری کند. در یک مطالعه با تحقیق ۱۶۰ زن، نمایان شد که مصرفمحلی روغن بادام شیرین نشانه ها کشش در ناحیه شکم و همینطور قرمزی و خارش را کم شدن می دهد.

اگر به دنبال یک محصول طبیعی زیبایی هستید که کاربردهای مختلفی داشته باشد، قطعا این روغن تمام کاره انتخاب ایده آلی برایتان خواهد بود.

شما می توانید از روغن بادام به عنوان پاک کننده آرایش، مرطوب کننده طبیعی پوست یا مو و یا روغن ماساژ مصرف نمایید.


نحوه مصرف روغن بادام

روغن بادام محصولی چند منظوره است که قادراست هم به عنوان یک ماده خوراکی و هم برای مواظبت از پوست و مو مصرف شود.


مصرف در آشپزخانه:

روغن بادام یک روغن ملایم با مزهی دلبرا است که یک افزودنی استثنائی برای خوراکی های متفاوت محسوب می شود. روغن بادام تصفیه نشده نبایست در پخت و پز مصرف شود، زیرا درجه حرارت بالا قادراست اهمیت خوراکی آن را از بین ببرد. این گونه روغن را بایست پس از اتمام مرحله های پخت و پز به خوراکی ها اضافه کرد.

با این حال، روغن بادام تصفیه شده دارای نقطه دود (Smoke Point) بالاتر از ۴۲۰ درجه فارنهایت (۲۱۵ درجه سانتیگراد) است و قادراست برای پخت و پز مصرف شود. این ماده نسبت به گونه تصفیه نشده آن، خیلی ارزان تر بوده و تحمل گرما را نیز دارد، چرا که فرآیند تصفیه خیلیی از مواد غذایی موجود در روغن بادام تصفیه نشده را از بین می برد.

در اینجا چندین شیوه برای مصرف روغن بادام تصفیه نشده وجود دارد:

 • به عنوان یک سس سالاد خوشمزه: روغن بادام تصفیه نشده را با سرکه سیب و گیاهان خرد شده ترکیب نمایید.
 • برای افزودن مزه غذایی به نوبت های خوراکی: روغن بادام را پس از فرآیند پخت به خوراکی ی مورددیدتان اضافه نمایید و از اهمیت خوراکی بالا و خصوصیات آن بهره مند شوید.
 • روی پاستا: میزانی روغن بادام را به پاستا خود بیافزایید و از این طریق چربی های سالم به آن اضافه نمایید.

مصرف روغن بادام برای زیبایی

اگر به دنبال گزینه های طبیعی تر و غیر سمی تر هستید، و می خواهید بعضی از محصولات پوست و موی خود را تعویض نمایید، روغن بادام قادراست یک گزینه جانشین استثنائی باشد.

روغن بادام نسبت به مرطوب کننده های تجاری موجود در بازار، ارزان تر است و هیچ ماده زیان آوری ندارد. افزون بر این، این محصول زیبایی چند منظوره قادراست هم برای پوست و برای مو مصرف شود.

در زیر چند شیوه برای افزودن روغن بادام به محصولات مواظبتی پوست و یا ارائه می شود:

 • به عنوان یک مرطوب کننده مصرف نمایید: روغن بادام یک مرطوب کننده خوب برای پوست های حساس است.
 • آن را روی بخش های خیلی خشک بمالید: روغن بادام را روی آرنج، پا و یا هرجایی که احساس می نمایید پوست آن خشک شده، بمالید.
 • ماسک موهای خانگی درست نمایید: با آمیخته کردن روغن بادام با آووهدیه پوره شده، یک ماسک مو آبرسان درست نمایید و سپس آن را روی موهای مرطوب اعمال نمایید.
 • آن را با روغن های الزامی ترکیب نمایید: از روغن بادام به عنوان روغن حامل برای رقیق کردن روغن های الزامی زمان مصرف آنان برای پوست مصرف نمایید.