برای درمان آلزایمر چه کنیم؟ چگونه الزایمر را درمان کنیم؟ | مجله پوست و مو

ناشر : دانلود آهنگ عاشقانه

برای درمان آلزایمر چه کنیم؟ چگونه الزایمر را درمان کنیم؟ | مجله پوست و مو


مریضی آلزایمر زوال عقل غیر قابل معالجه و مترقی است که قادراست احساس ویرانگری ایجاد کند. در حال حاضر معالجه‌های بیشتری برای مریضی آلزایمر ایجاد شده است. تغییر روش زندگی، داروها و تداخلات قادراست یاری کند.

هشدار:
مریضی آلزایمر چگونه معالجه می‌شود؟

هیچ کس دوست ندارد به مریضی آلزایمر مبتلا شود که معالجه قطعی برای آن وجود ندارد و قادراست حافظه را از بین ببرد. اما شناسایی این مریضی نسبت به گذشته ساده‌تر شده است.

داروهای سودمندی در بازار وجود دارد که قادراست علامت‌های این مریضی همانند زوال حافظه و گیجی را کمتر کند. شواهد موجود نشان می‌دهد که تغییر در روش زندگی نیز قادراست یاری کند.

معالجه‌های متفاوتی نیز وجود دارد که علامت‌های ویژهی از این مریضی را هدف قرار می‌دهند و سبب می‌شوند زندگی این مردم خوب شدن یابد. در حالیکه تعداد معالجه‌های موجود ممحدوده است اما به دست آوردن معالجه خوب خیلی اهمیتمند است.

دانشمندان در حال حاضر به جستجوی روش‌های جدید برای معالجه و جلوگیری از این مریضی می‌پردازند.

در دنباله با مواردی آشنا می‌شوید که قادراست زندگی بیماران آلزایمری را خوب شدن بقسمتد.

همینطور بخوانید: نشانه ها اولیه آلزایمر
 • دونپزیل:

 • این دارو قادراست علامت‌های خفیف،متوسط و شدید آلزایمر را مناسبتر کند.با اینحال این دارو نقادراست این مریضی را متوقف نماید. داروی دونپزیل از عدم موفقیته شدن یک ماده شیمیایی به نام استیل کولین پیشگیری می‌کند. کارشناسان بر این باورند که این ماده شیمیایی برای حافظه، فکر کردن و استدلال خیلی باارزش است.

  بیماران آلزایمری تنها می‌توانند روزی یکبار از این دارو مصرف کنند درنتیجه مرتب کردن دوز استفادهی توسط دکتر خیلی آسان است.

  شما می‌توانید دوز استفادهی مریض را با ۵ میلی گرم در روز آغاز نمایید و بعد از چند هفته میزان آن را به ۱۰ میلی گرم زیاد شدن دهید. پیامد جانبی این دارو شامل مسائل گوارشی همانند وضعیت تهوع، اسهال و استفراغ است. دیگر پیامد جانبی در برگیرنده خستگی، کم شدن وزن و نیز گرفتگی عضلات است.


 • ریواستیگمین:

 • ریواستیگمین در دسته داروهای دونپزیل قرار دارد. این دارو قادراست بامراقبت از میزان استیل کولین در مغز بروز علامت‌های زوال عقل را کمتر کند. این دارو هر روزه دوبار استفاده می‌شود و به صورت کپسول و مایع غذا در بازار موجود است.

  مردمی که علامت‌های شدید گوارشی همانند خونریزی را دارند می‌توانند از بسته‌های پوستی آن مصرف کنند.


 • گالانتامین:

 • این دارو با زیاد شدن میزان استیل کولین در مغز کار می‌کند و همین امر به سلول‌های مغزی یاری می‌کند با یکدیگر رابطه داشته باشند. این دارو هر روزه دوبار استفاده می‌شود و به شکل مایع خوارکی و قرص در بازار موجود است. بیماران در آغاز کار ۸ میلی گرم از این ماده را استفاده می‌کنند و با گذشت وقت میزان دوز استفادهی زیاد شدن نمایان می‌کند.

  هنظیر دونپزیل و ریواستیگمین، این دارو نیز قادراست مسائل گوارشی ایجاد کند.


 • ممانتین:

 • این دارو قادراست میزان گلوتامات را مرتب کردن کند. همانطور که می‌دانید گلوتامات یک پیام رسان شیمیایی است و وجود آن برای حافظه و یادگیری الزامی می‌باشد. کارشناسان بر این باورند که گلوتامات اضافی قادراست برای مغز سمی باشد.

  این دارو به صورت قرص، مایع خوارکی و کپسول در اختیار مردم قرار دارد. اگرچه این دارو برای کنترل آلزایمر متوسط تا شدید تایید شده است، اما برای بیمارانی با علامت‌های خفیف نیز تجویز می‌شود. پیامد جانبی این دارو شامل یبوست، سردرد و سرگیجه است.


 • ممانتین زیاد رهش و دونپزیل:

 • این معالجه قادراست دو گونه دارویی که برای معالجه آلزایمر مورد مصرف قرار می‌گیرد را ترکیب نماید. این دو دارو دونپزیل و ممانتین است. این معالجه برای مردمی مصرف می‌شود که استفاده چند قرص در روز برای آن‌ها مسئله ساز است. هنظیر دیگر معالجه‌های تایید شده برای آلزایمر، این معالجه نیز نقادراست از مریضی جلوگیری کند یا از شتابپرورش آن بکاهد.

  این گونه معالجه قادر است فرایندهای ذهنی و عملکرد کلی بیماران را خوب شدن بقسمتد. پیامد جانبی رایج در برگیرنده سردرد،سرگیجه، فقدان اشتها و کبودشدگی است.


 • تمرینات ورزشی:

 • فعالیت‌های بدنی که سبب زیاد شدن ضربان قلب می‌شوند برای تندرستی کلی جسم سودمند هستند. این تمرینات می‌توانند تندرستی مغز را خوب شدن بقسمتند.مطالعات انجام شده در انجمن بیماران آلزایمری نشان می‌دهد که ورزش قادراست تاثیرات مثبتی بر روی این مریضی داشته باشد. در یک مطالعه انجام شده شرکت کنندگان در آموزش‌های ایروبیک و کشش شرکت کردند.

  این مردم به مدت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه در این تمرینات حضور داشتند. بعد از گذشت چند ماه، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که تمرینات ورزشی قادراست تندرستی مغز را زیاد شدن دهد.

  در یک مطالعه دیگر بیمارانی که آلزایمر خفیف تا متوسط داشتند به صورت تصادفی در تمرینات ورزشی شرکت کردند و بعضی از آن ها نیز در گروه کنترلی قرار گرفتند. بعد از ۱۶ هفته، پژوهشگران گرفتنند که فرقی بین عملکرد ذهنی این مردم ایجاد نشده است اما ورزشکاران علامت‌های نگرانی، برانگیختن پذیری و افسردگی کمتری داشتند. به همین خاطر به این مردم پیشنهاد می‌شود سه روز در هفته و در هر کدام به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه به تمرینات ورزشی بپردازند.


 • تفاکتور در فعالیت‌های ذهنی و دسته جمعی:

 • تفاکتور در فعالیت‌های ذهنی و دسته جمعی قادراست علامت‌های آلزایمر را خوب شدن بقسمتد. این فعالیت‌ها تقویت مریضی را معکوس نمی‌کنند اما هر کدام اثر باارزشی در حفظ سرزندگی مغز بازی می‌کنند.

  وقتی که این موارد با تمرینات ورزشی و رژیم خوراکی سالم ترکیب می‌شود قادراست اثر زیادتری داشته باشد. افزون بر این، رابطه دارا بودن با مردم قادراست ریسک دچار به افسردگی را کم شدن دهد.

  کارشناسان پیشنهاد می‌کنند بیماران مبتلا به آلزایمر در فعالیت‌های متفاوتی همانند کنسرت و تئاتر ها شرکت کنند. اینکار قادراست علامت‌های موجود را تا حد بیشتری خوب شدن بقسمتد.


 • رژیم خوراکی سالم:

 • خوراکی ی مغز هنظیر خوراکی که برای جسم استفاده می‌شود خیلی باارزش است. مردم بایست رژیم خوراکی معتدلی داشته باشند که اسید چرب اشباع اندکی دارد. همینطور کم شدن استفاده نمک و شکر و مصرف نوبت‌های خوراکی که شامل میوه‌ها، سبزیجات، بوقلمون، ماهی، آجیل، غلات سبوس دار و اسیدهای چرب سالم است قادراست سودمند باشد.

  انجمن بیماران آلزایمری رابطه اثربخشی بین رژیم خوراکی و عملکرد ذهن نمایان کرده‌اند. شواهد نشان می‌دهد که رژیم خوراکی سالم قادراست سودمند باشد. آیا رژیم خوراکی قادراست ریسک زوال عقل را کم شدن دهد؟ کارشناسان بر این باورند که استفاده رژیم خوراکی سالم افزون بر جسم بر روی مغز نیز تاثیر خواهد داشت. پس این گزینه را نیز مددید داشته باشید.


 • خوب شدن متابولیزم بدن:

 • مطالعه انجام شده نشان می‌دهد که رویکرد متابولیک برای معالجه زوال عقل قادراست اثربخش باشد. پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا ۱۰ نفر از بیمارانی که مسائل شناختی داشتند را مورد تحقیق گذاشته اند. هر کدام از آن‌ها رژیم خوراکی معالجه ای، تمرینات ورزشی، برانگیختن مغز، بهینه سازی خواب و ویتامین‌ها را دنبال کردند.

  این مطالعه گزارشات موردی را نیز در خود گنجانده است. بعضی از این مردم سرکار خود برگشته بودند و بعضی دیگر مهارت‌های جدیدی آموخته بودند. بعضی از مردم دیگر چیزی را فراموش نمی‌کردند. این یک مطالعه بالینی نیست و امکان پذیر است اعمال آن در مقیاس وسیع اندکی سخت باشد.


 • معالجه‌های غیر دارویی برای برانگیختن و پرخاشگری:

 • وقتی که حافظه و استدلال به تدریج رو به زوال می‌رود، مردم احساس خشم و نگرانی خواهند داشت. در مرحله های انتهایی این مریضی، این مردم امکان پذیر است از لحاظ فیزیکی یا شفاهی پرخاشگر شده باشند.

  پزشک اپوستولوا در این باره می‌گوید: تا وقتی که ضروری نباشد من از معالجه‌های دارویی برای علامت‌های رفتاری مصرف نمی‌کنم. او به اعضای خانواده و دکتران پیشنهاد می‌کند از فعالیت‌های دسته جمعی و معالجه رفتاری مصرف کنند. گوش دادن به حرف‌های بیمار، فراهم اوردن اعتماد قلبی و تفاکتور با او در فعالیت های متفاوت قادراست شخص را آرام کند.


 • داروهایی برای پرخاشگری و برانگیختن:

 • داروی تایید شده‌ای برای معالجه علامت‌های رفتاری حاصل از زوال عقل وجود ندارد. به همین خاطر است که دکتران همواره نمی‌توانند داروهای اثربخشی تجویز کنند.

  با این وجود بعضی از دکترانتلاش می‌کنند از داروهایی همانند سیتالوپرام (Celexa) مصرف کنند که یک داروی ضدافسردگی و مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین است. گزینه دیگری که پیش روی دکتران قرار دارد Nuedexta است. این دارو برای معالجه تاثیرات بی ثباتی عاطفی تایید شده است.

  بی ثباتی عاطفی به یک آشفتگی عصبی ذکر دارد که با گریه کردن بی‌اختیار یا گریه و خنده غیرقابل کنترل یا دیگر ظواهر عاطفی نمود نمایان می‌کند. در حالیکه داروهای آنتی سایکوتیک به عنوان یک گزینه محسوب می‌شوند اما بایست وقتی مورد مصرف قرار گیرند که علامت‌ها حاد و شدید است.


 • داروهای ضد افسردگی:

 • معالجه افسردگی در بیماران مبتلا به آلزایمر امکان پذیر است در برگیرنده ترکیبی از دارو و مشاوره‌های روان شناختی باشد. کارشناسان می‌توانند داروهای ضد افسردگی SSRI همانند سیتالوپرام و سرترالین را برای جنگیدن با این علامت‌ها تجویز کنند. این داروها امکان پذیر است میزان سروتونین را زیاد شدن دهند. همانطور که می‌دانید سروتونین یک پیام رسان شیمیایی باارزش در مغز است.

  داروهای ضد افسردگی آتیپیک نیز فعالیت شیمیایی مغز را زیاد شدن می‌دهد و می‌توانند گزینه دیگری برای معالجه افسردگی باشند. بعضی از این داروها شامل میرتازاپین (remeron) و ترازودون است. پیامد جانبی احتمالی این داروها شامل خواب آلودگی، سرگیجه، خشکی دهان است.


 • آدوکانوماب و سولانِزوماب:

 • دانشمندان در تلاشی که برای معالجه این مریضی داشته‌اند، بعضی ویژگی‌های اساسی این مریضی را هدف گذاشته اند. یک رویکرد برای معالجه این مریضی، حمله به آمیلوئید است. آمیلوئید نمایانه اصلی این مریضی محسوب می‌شود. آمیلوئید برآمدگی‌هایی را در مغز بیماران تشکیل می‌دهد و پلاک‌های چسبناکی ایجاد می‌کند که سبب مرگ سلول‌ها می‌شود.

  سولانِزوماب یک داروی قابل تزریق است و قادراست پلاک‌های تشکیل شده را از بین ببرد. نتایج بالینی در اواخر سال ۲۰۱۶ و اوایل سایل ۲۰۱۷ نمایان خواهد شد. مطالعه دیگری بر روی یک داروی یکسان دیگر به نام آدوکانوماب تمرکز کرده است.

  در حال حاضر هیچ کدام از این داروها در بازار وجود ندارد اما بیمارانی که به صورت بالینی از آن مصرف کرده اند بهبود‌هایی داشته اند.


 • داروهای ضدالتهاب:

 • بعضی از دانشمندان در حال پیشرفت داروهایی برای تسکین التهاب مغز هستند. التهاب یکی از جواب‌های طبیعی جسم به عفونت است اما میزان بیشتر التهاب قادراست به سلول‌های مغز و عملکرد آن اسیب وارد کند.

  در یک مطالعه حیوانی مفنامیک اسید(یک داروی ضدالتهاب غیر استروئیدی) روند از دست دادن حافظه در موش‌ها را معکوس کرده است. این موش‌ها از لحاظ ژنتیکی به نوع ای دستکاری شده بودند که مریضی آلزایمر و علامت‌های آن در این موش‌ها پیشرفت یافته بود. با اینحال، معالجه ای که در موش کارساز است امکان پذیر است یاریی به انسان‌ها نکند.

  اگرچه نتایج به دست آمده دلگرمیوار کننده است اما این تنها اولین گام برای تعیین مثبت بودن چنین معالجه‌هایی است و مطالعات زیادتری برای تایید آن احتیاج خواهد بود.