انواع چای گیاهی + خواص آنها (10 بهترین چای های گیاهی کدامند؟) | مجله پوست و مو

ناشر : دانلود آهنگ عاشقانه

انواع چای گیاهی + خواص آنها (10 بهترین چای های گیاهی کدامند؟) | مجله پوست و مو


چای دوست داشتنی‌ترین و در عین حال سالم‌ترین آشامیدنی جهان، از وقتی که برای نخستین بار در چین باستان کشف شد سر تا سر کره‌ی خاکی را درنوردیده است. هزاران سال است که مردم جهان از خصوصیات دارویی و مزه التیام‌قسمت چای لذت می‌بردند. هر روزه بیش از نیمی از جمعیت امریکا چای می‌نوشند.

در واقع، مردم امریکا در سال ۲۰۱۴ بیش از ۸۰ میلیارد نوبت یا بیش از ۳.۶ میلیارد گالن چای آشامیدند، البته این رقم شامل مقدار استفاده چای‌های گیاهی نمی‌شود. حقیقت امر این است که گونه های چای یعنی چای سبز، سیاه، چای اولانگ و سفید از گیاه همیشه سبزِ گرمسیری یکسانی معروف به کاملیا سیننسین آماده می‌شوند.

گونه های چای گیاهی نیز به وفور در دسترس هستند و می‌توان آنان را از برگ، ریشه، میوه یا گل گیاهان متفاوت آماده نمود. تگونه و گزینه‌های انتخاب چای بی‌نهایت به دید می‌رسد و خصوصیات آن‌ها برای حفظ تندرستی فوق‌العاده است. در اینجا به ۱۰ مورد از رایج‌ترین مریضی‌ها که با چای التیام می‌یابند نگاهی می‌اندازیم.


 • چای بابونه برای نگرانی

 • چنانچه مضطرب هستید، احساس تشویش یا استرس دارید، یک لیوان چای بابونه بنوشید، زیرا به تسکین این موارد یاری فراوانی می‌کند.

  قرنهاست، گیاهانی که گل‌های مرواریدی نظیر دارند برای تسکین گونه های مریضی‌ها مصرف می‌شوند. در یکی از مطالعات دانشگاه پنسیلوانیا رابطه آشفتگی نگرانی حاد و استفاده چای بابونه مورد تحقیق قرار گرفت و نمایان شد نشانه ها آشفتگی نگرانی حاد در مردمی که به مدت ۸ هفته چای بابونه استفاده نموده‌اند، در مقایسه با مردمی که فقط دارونما می‌میل کردند، به طرز قابل توجهی کم شدن یافته است.

  چای بابونه فاقد کافئین است و همین امر ارزش ویژه‌ایی به آن می‌قسمتد، زیرا کافئین فاکتور نگرانی در بعضی مردم است. چای سبز و سیاه نیز شامل اسید آمینه هستند که سبب آرامش می‌گردد، با این وجود بایست نسبت به استفاده آن‌ها دقت نمود. نتایج مطالعات منتشر شده در مجله‌ی خوراکی های کاربردی نشان داد که مردم مبتلا به آشفتگی نگرانی که پیش از آزمون ۲۰۰ میلی‌گرم L-teanine استفاده نموده بودند، در طی آزمون آرام‌تر و متمرکز عمل کردند.

  مکمل‌های بابونه اکثر شامل ۲۰۰ میلی‌گرم اسید آمینه هستند که معادل ۶ تا ۱۰ فنجان چای است. مطلب‌‌ایی دیگر: چای‌های تخمیر شده فایده آرام‌قسمتی دراثر اسید آمینه را زیاد شدن می‌دهند.

  چای بابونه


 • چای بابونه برای سندرم قاعدگی

 • این سندرم شامل برانگیختن‌پذیری، زیاد شدن وزن، مسائل گوارشی، میل شدید به خوراکی ØŒ آشفتگیات خواب می‌شود Ùˆ این فهرست قادراست همچنان دنباله یابد.

  تمام این موارد از نشانه ها سندرم قاعدگی یا سندرم پیش از قاعدگی هستند که از ۲ هفته پیش از قاعدگی بر خانم ها و خلق‌و‌خوی آنان اثر می‌گذارد. طبیعتا چای‌های فاقد کافئین مناسبترین انتخاب برای دوران قاعدگی هستند، زیرا کافئین مقدار ترشح هورمون‌هایی که مسائل پیش از قاعدگی را حادتر می‌کنند، زیاد شدن می‌دهد. یکی از دوست داشتنی‌ترین گیاهان جهان بابونه است، که در زمره انتخاب‌های هوشمندانه برای دوران قاعدگی می‌باشد، زیرا از انقباضات عضلانی و تنش‌ها که منجر به نگرانی و برانگیختن‌پذیری می‌شود، می‌کاهد.


 • چای نعناع برای آکنه

 • آکنه یکی از رایج‌ترین مسائل پوستی دراثر بسته شدن منافذ یا کیست‌ها بروز می‌کند Ú©Ù‡ بر روی صورت، شانه‌ها، کمر یا سینه مشخص می‌شود. گرچه هیچ‌یک از گونه های چای به خودی خود سبب معالجه آکنه نمی‌شوند، اما بعضی از آنان در نابودی این مزاحم‌های بدریخت اثربخشند.

  چای های گیاهی که در قالب دمنوش استفاده می‌شوند، اکثر با آکنه جنگیدن و دیگر مسائل پوستی را رفع می‌کند. چای rooibos شامل ۲ ماده‌ی قوی به نام‌های اسید هیدروکسی آلفا و روی است که برای دارا بودن پوستی شفاف اثربخش است و به کم شدن آکنه، آفتاب‌سوختگی و خشکی پوست زمستانی یاری فراوانی می‌کند.

  یکی دیگر از چای‌های گیاهی که قرنهاست از خصوصیات دارویی آن برای شفافیت پوست مصرف می‌شود، چای بابونه است زیرا از خصوصیات ضدالتهابی برخوردار است که آکنه‌ی التهابی و جوش‌های قرمز را کم شدن می‌دهد.

  چای نعناع تند از خصوصیات آنتی‌اکسیدانی برخوردار است که از بسته‌شدن منافذ پوستی پیشگیری کرده و مانع از جمع شدنباکتری‌های محرک آکنه می‌شود. بعلاوه، استفاده چای نعناعِ تند مانع از عدم تعادل هورمون‌های محرک آکنه می‌شود.


 • چای ریشه‌ی سنبل‌الطیب برای بی‌خوابی

 • آیا از آشفتگی خواب رنج می‌برید؟ چندین گونه چای برای معالجه این آشفتگی وجود دارد. یکی از آنان چای sleepy time است Ú©Ù‡ مخلوطی از چاهای گیاهیست Ú©Ù‡ توسط شرکت celestial seasoning تولید می‌شود. چای sleepy time متشکل از گیاه بابونه، نعناع Ùˆ علف لیمو است. بابونه خواب‌آورترین ترکیب در این گونه چای است Ú©Ù‡ در Ú©Ù… شدن نگرانی اثربخش Ùˆ به خواب آسان یاری می‌کند.

  چای ریشه‌ی سنبل‌الطیب، از دیگر گونه های چای‌ است که در صورت دچار به آشفتگیات خواب بایست خیلی مورد توجه قرار گیرد. از وقت یونان و رم باستان، از خصوصیات دارویی این گیاه در معالجه بی‌خوابی مصرف می‌شود. ریشه‌ی سنبل‌الطیب شامل مواد طبیعیست که به عنوان آرام‌قسمت مصرف می‌شود. چنانچه چای ریشه‌ی سنبل‌الطیب را یکی دو ساعت پیش از خواب بنوشید، مناسبترین جانشین برای مکمل‌های خواب است. البته پیش از استفاده ریشه‌ی سنبل‌الطیب با دکتر خود مشورت نمایید زیرا استفاده بیش از اندازه و زیاد مدت آن سبب وابستگی به آن شده و اثر بعضی داروهای تجویزی را مختل می‌کند.


  چای سبز ویژه لاغری

  1. چای سبز برای کم شدن وزن

  گنجاندن چای داغ در برنامه‌ی خوراکی به کم شدن وزن یاری می‌کند. در یکی از مطالعات مشاهده‌ایی نمایان شد که توده‌ی بدنی و دور کمر مردمی که چای داغ می‌نوشند نسبت به مردمی که نمی‌نوشند، کوچک‌تر است. اما توده‌ی بدنی و دور کمر مردمی که چای سرد می‌نوشند، بزرگ‌تر است، احتمالا علت این امر شیرین بودن اینگونه چای‌هاست.

  چنانچه می‌خواهید بدانید کدام چای در کم شدن وزن اثربخش است، بایست بدانید که چای سبز شامل موادی به نام پلی‌فنول است که طبق بعضی مطالعات اکسیداسیون چربی را زیاد شدن داده و از خصوصیاتی برای زیاد شدن متابولیسم برخوردار است.

  چای سفید نیز شامل پلی‌فنول است و مانع از شکل‌گیری سلول‌های چربی می‌شود. افزون بر این، یک آشامیدنی در امریکای جنوبی معروف به چای نیکوگیاه وجود دارد که محرک سیستم عصبی مرکزی است و افزون بر کافئین مواد گیاهی سودمندی دارد. چای نیکوگیاه، میل شدید به خوراکی را دفع کرده و هضم خوراکی را کندتر می‌سازد، درنتیجه شخص زیادتر احساس سیری می‌کند که مانع از پرخوری می‌شود.

  همینطور بخوانید: مناسبترین چای لاغری
 • چای زنجبیل برای تهوع Ùˆ دل‌به‌هم خوردگی

 • تهوع دارید؟ چای بنوشید. زنجبیل، نعناع فلفلی Ùˆ بابونه در زمره چای‌های گیاهی هستند Ú©Ù‡ در معالجه دل‌به هم‌خوردگی اثربخشند. پژوهشگران بر این باورند Ú©Ù‡ زنجبیل شامل موادی شیمیایی است Ú©Ù‡ نه تنها برای روده Ùˆ Ú©Ù… شدن تهوع بلکه برای ذهن Ùˆ سیستم عصبی نیز سودمند است.

  چای نعناع فلفلی در معالجه دل‌به‌هم خوردگی مورد مصرف قرار می‌گیرد و طبق نتایج چندین مطالعه در این زمینه روغن نعناع فلفلی از خصوصیاتی برای معالجه سندرم روده‌ی برانگیختن‌پذیر برخوردار است.

  مطالعات حاکی از آن است که چای نعناع فلفلی گاز معده را تسکین داده، گوارش را خوب شدن قسمتیده، از دل‌پیچه و انقباضات شکم پیشگیری کرده و تهوع را کم شدن می‌دهد.

  چای بابونه Ú©Ù‡ از گل‌های مرواریدی نظیر گرفته می‌شود Ú©Ù‡ در معالجه دل‌به‌هم خوردگی از مقبولیت ویژهی برخوردار است. چای بابونه در آلمان با عنوان “معالجه تمام‌چیز” شناخته می‌شود، اسپاسم عضلانی را Ú©Ù… شدن داده، مسائل گوارشی را رفع می‌کند Ùˆ نفخ Ùˆ سوزش معده را تسکین می‌دهد.

  همینطور بخوانید: خصوصیات چای زنجبیل
  چای های گیاهی

  1. چای گل مینا برای خوب شدن سردرد

  چنانچه برای معالجه سردرد به دنبال دارویی طبیعی هستید، بدانید که چندین گیاه بدین منظور وجود دارد. چای زنجبیل، بابونه و گل‌مینا سردردهای عصبی و میگرن را تسکین می‌دهد. بیش از ۲۰۰۰ سال است که در غرب از خصوصیات دارویی چای زنجبیل بهره می‌برند، این چای ضدالتهاب است که التهابات مغزی را معالجه می‌کند.

  همینطور زنجبیل تهوع یا استفراغ Ú©Ù‡ اکثر با میگرن همراه است را Ú©Ù… شدن می‌دهد. چای بابونه معروف به “معالجه هر درد” است Ú©Ù‡ درد را تسکین داده Ùˆ آرامش‌قسمت است.

  گیاه گل مینا که خواستگاه آن اروپا و آسیاست، گلهایی مروارید نظیر دارد و برای معالجه سردرد مصرف می‌شود. از آنجایی که این چای خیلی تلخ است، میزانی شیر یا شکر به آن اضافه نمائید. مواد فعالِ موجود در چای گل‌مینا از خصوصیات آرام‌قسمتی و ضدالتهابی برخوردار است که در معالجه سردردهای خفیف و میگرن اثربخش است. برای حصول نتیجه‌ی مناسبتر، یکی از چای‌های ذکر شده را به محض آنکه سردرد به سراغتان آمد، بنوشید.


 • چای گزنه برای آلرژی

 • خارش چشم، آبریزش بینی Ùˆ خلط همگی از نشانه ها آلرژی‌های فصلی هستند. گرچه بعضی از آلرژی‌ها خیلی شدید هستند Ùˆ مستلزم مواظبت‌های دکتری، اما موارد خفیف آلرژی با داروهای خانگی قابل معالجه هستند.

  چای نعناع فلفلی، چای سبز و چای گزنه به کم شدن واکنش‌های آلرژیک یاری فراوانی می‌کند. نعناع فلفلی شامل جوهر نعناع خشک است که خلط را خشک کرده و از گلو و بینی می‌زداید.

  چای سبز شامل آنتی‌اکسیدان‌های قویست که طبق تحقیق‌های آزمایشگاهی مانع از بروز واکنش‌های آلرژیک می‌شود؛ با این وجود اثر چندانی در معالجه آلرژی‌های فصلی ندارد. چای گزنه نشانه ها آلرژی‌های فصلی از قبیل آبریزش بینی، گرفتگی بینی و خارش چشم را خوب شدن می‌قسمتد، زیرا این چای از خصوصیات ضدحساسیت برخوردار است که مانع از حمله‌های آلرژیک می‌شود.

  موارد پرهیز از استفاده چای بابونه: چای بابونه برای مردمی که از آلرژی ragweed رنج می‌برند، خوب نیست زیرا سبب زیاد شدن واکنش‌های آلرژیک در آنان می‌شود.


 • چای جینسینگ ویژه برطرف کردن بی‌میلی جنسی

 • گرچه اینطور تصور می‌شود Ú©Ù‡ الکل مناسبترین آشامیدنی برای تغییر خلق‌ Ùˆ خوست، اما بدانید Ú©Ù‡ چای جینسینگ نیز بی‌اثر نیست. جینسینگ Ú©Ù‡ عموما در قالب جینسینگ چینی یا کره‌ایی شناخته می‌شود، اکثر در شمال چین Ùˆ کره رشد می‌یابد. طبق طب سنتی چینی، جینسینگ محرک جسم Ùˆ زیاد شدن دهنده‌ی انرژی است.

  اصلی‌ترین مواد فعال جینسینگ، ginsenosid است که از خصوصیات معالجه ای متعددی برخوردار است. اطباء قدیمی چین قرنهاست که برای نشاط و تثبیت قوای زناشویی خانم ها و آقایان جینسینگ چینی را توصیه می‌کنند.

  مطالعات حاکی از آن است که جینسینگ به جنگیدن با مسائل زناشویی می‌پردازد و همینطور جینسینگ امریکایی به علت زیاد شدن ترشح دوپامین میل زناشویی را زیاد شدن می‌دهد.

  همینطور بخوانید: چای زنجبیل و لیمو برای معالجه سرماخوردگی
 • چای سیاه برای بوی بد دهان

 • زمانی Ú©Ù‡ پای بوی بد دهان در میان باشد، چای‌های گوناگونی سودمند واقع می‌شوند. چای سیاه لبریز پلی‌فنول Ùˆ مواد آنتی‌اکسیدانی قویست Ú©Ù‡ مانع از جمع شدنپلاک‌ها بر روی دندان می‌شود. تنفس بد بو افزون بر اینکه دراثر جمع شدنپلاک‌هاست از دیگر مسائل وابسته با دندان‌ها نیز نشآت می‌گیرد.

  مطالعات حاکی از آن است که پلی‌فنول‌های موجود در چای سبز و سیاه مانع از جمع شدنباکتری‌ها دهان که منجر به تنفس بدبو، فساد دندان‌ها و سرطان دهان می‌شود. از آنجایی که نعناع بوی خوشی به دهان می‌قسمتد می‌توان نتیجه گرفت که مزه نعناعی خمیر دندان‌ها اتفاقی نیست.

  در یکی از مطالعات در زمینه‌ی نفسی تازه و خوشبو نمایان شد که اثر روغن نعناع فلفلی در از بین بردن بوی ناخوشایند دهان بیش از دهان‌شویه‌های آزمایشگاهی است. بار دیگر که در صدد از بین بردن بوی بد دهان خود بودید، چای سیاه، سبز یا نعناع فلفلی بنوشید.

  نظر های خودتون را برای دانلود آهنگ عاشقانه قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد