علت تورم سقف دهان چیست؟ 6 دلیل عمده ورم سقف دهان | مجله پوست و مو

ناشر : دانلود آهنگ عاشقانه

علت تورم سقف دهان چیست؟ 6 دلیل عمده ورم سقف دهان | مجله پوست و مو


سقف دهان شامل یک صفحه استخوانی در جلو و یک بخش نرم غیر استخوانی در پشت است. این ها با هم به عنوان یک مانع بین حفره‌ های دهانی و بینی عمل می‌ کنند. گاه به گاه، امکان پذیر است سقف دهان متورم ‌شود.

تورم بر روی سقف دهان امکان پذیر است به علت چندین فاکتور بالقوه باشد که زیادتر آن ‌ها با حداقل معالجه حل خواهند شد. در مواردی که کمتر شایع است، این تورم امکان پذیر است به علت ها تقویت جدی تری اتفاق بیفتد.

دلیل تورم سقف دهان چیست؟

نشانه ها دیگری که امکان پذیر است با تورم همراه شوند جملهند از:

 • تاول و یا زخم‌ های دیگر
 • خشکی دهان
 • اسپاسم عضلانی یا انقباض ماهیچه
 • درد یا ناراحتی

برای کسب اطلاعات زیادتر در مورد دلایل تورم سقف دهان با ما همراه باشید و این مطلب را مطالعه نمایید.

دلایل ورم کردن سقف دهان

طیف وسیعی از تقویت قادراست تورم سقف دهان را ایجاد کند، از جمله این دلایل می توان به موارد زیر ذکر کرد:

 1. زخم در دهان

اغلب زخم های دهان، نظیر زخم برفک و زخم سرد (تبخال)، بر روی لثه ها، نوع ها یا لب ها ظاهر می شوند. در بعضی موارد، امکان پذیر است این زخم ها بر روی سقف دهان ظاهر شوند. زخم ها می ‌توانند با درد، تاول و تورم همراه باشند. بعضی از مردم امکان پذیر است درد یا تورم را قبل از ظاهر شدن زخم تجربه کنند.

 1. جآسان یا ضرر

یکی از رایج ‌ترین دلایل تورم در سقف دهان ضرر و یا ضربه است. بعضی از رایج‌ ترین علت ها ضرر جملهند از:

 • میل کردن خوراکی سخت که می‌ تواند بر سقف دهان اثر بگذارد
 • میل کردن یا آشامیدن یک چیز خیلی داغ
 • یک خراش از یک تکه تیز خوراکی
 1. دهیدراتاسیون یا فقدان آب

از دست دادن آب جسم قادراست تورم روی سقف دهان را ایجاد کند. دهیدراتاسیون می ‌تواند یک دهان خشک را به همراه داشته باشد که در صورتی که شخص برای تسکین این وضعیت اقدام‌ های ضروری را انجام ندهد ، می ‌تواند منجر به تورم سقف دهان شود.

بعضی از دلایل رایج فقدان آب جسم و خشکی دهان جملهند از:

 • استفاده بیش از اندازه الکل
 • استفاده داروهای ویژه
 • استفاده آب به میزان کم و ناکافی
 • عرق ریختن بیش از اندازه، به ویژه در روزهای خیلی گرم و یا زمان ورزش کردن
 • مریضی

شخص مبتلا به کم آبی که سبب عدم تعادل الکترولیتی می شود نیز امکان پذیر است به طور ویژه احساس ضعف کرده و یا انقباض ماهیچه را تجربه کند.

همینطور بخوانید: در روز چقدر آب بنوشیم؟
 1. موکوسل

موکوسل به تورم پر از مایع در لب یا داخل دهان گفته می شود. موکوسل ها همواره بدون درد هستند و همواره پس از یک ضرر جزئی نظیر برش روی سقف دهان رخ می دهند. آن‌ها همواره احتیاجی به معالجه ندارند و امکان پذیر است به تنهایی تخلیه شوند. اگر شخص دارای موکوسلی باشد که به طور ویژه بزرگ شده یا عود کرده است، دکتر می ‌تواند به راحتی آن را تخلیه کند.

 1. ﭘﺎﭘﻴﻠﻮﻣﺎﻱ اسکواموس

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مسئول تشکیل پاپیلومای اسکواموس است. پاپیلومای اسکاموسی توده های noncancerous هستند که می توانند روی سقف دهان شکل بگیرند.

این توده ‌ها همواره سبب درد نمی ‌شوند. با این حال، وقتی که شناسایی داده شوند، مردم بایست به دنبال معالجه آن ‌ها باشد. این امحل وجود دارد که یک دکتر بتواند با مصرف جراحی توده را از بین ببرد.

 1. تقویت دکتری زمینه ای

به ندرت اتفاق می افتد که سقف متورم دهان دراثر تقویت دکتری اولیه نظیر سرطان دهان یا هپاتیت ویروسی باشد. سرطان دهانی غیر متداول است. بنا به گفته انجمن سرطان آمریکا، محدوده ۵۱،۵۴۰ نفر در ایالات ‌متحده در سال ۲۰۱۸ شناسایی سرطان دهانی را گرفتن خواهند کرد.

معالجه های خانگی تورم سقف دهان

معالجه تورم سقف دهان در خانه

در زیادتر موارد، شخص می ‌تواند تورم سقف دهان را در خانه معالجه کند و یا صبر کند تا خودش التیام یابد. ضرر‌ های رایج، نظیر سوختگی دراثر استفاده یک آشامیدنی داغ، همواره ظرف چند روز التیام می ‌یابند.

زخم های سرد، تبخال و یا زخم برفک همواره به خودی خود برطرف کردن می شوند. در بعضی موارد، امکان پذیر است شخص بخواهد از دارو برای کم شدن شدت جراحات مصرف کند.

در موارد فقدان آب جسم و یا عدم تعادل الکترولیت، مردم می‌ توانند استفاده مایع خود را زیاد شدن دهند. در این تقویت مناسبتر است آشامیدنی‌ هایی نظیر آب و یا چای گیاهی بنوشید. اگر الکترولیت ها خیلی کم باشند، امکان پذیر است شخص آشامیدن یک آشامیدنی ورزشی یا آب را برای یاری به بازگرداندن تعادل در دید بگیرد.

در مواردی که یک شخص یک به مریضی زمینه ای دارد، بایست به دنبال یاری دکتری از سوی دکتر باشد. شیوه ‌های معالجه ای برای سرطان می‌ تواند شامل جراحی، اشعه یا شیمی ‌معالجه ای باشد.

وقتی که بایست به پزشک رجوع کنیم

اگر چه زیادتر فاکتور های تورم روی سقف دهان احتیاج به مداخله دکتری ندارند، اما شخص بایست در بعضی موارد با دکتر صحبت کند.

بعضی علت ها رجوع به دکتر جملهند از:

 • دردی که با داروهای بد
  نظر های خودتون را برای دانلود آهنگ عاشقانه قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد