علائم عفونت گوش در نوزادان - درمان عفونت گوش نوزاد | مجله پوست و مو

ناشر : دانلود آهنگ عاشقانه

علائم عفونت گوش در نوزادان - درمان عفونت گوش نوزاد | مجله پوست و مو


در این مقاله از قسمت بی بی سنتر قصد داریم علامت‌ها، علت ها و معالجه عفونت گوش بچه را بیان کنیم. پس همراه ما باشید.


عفونت گوش در بچه ها چقدر شایع است؟

فرض نمایید بچه شما مدام در حال بازی کردن و دست زدن به گوش خود است. این حرکات با دردها و گریه‌های مداومی همراه است. در این تقویت چه فکری می‌نمایید؟ آیا بچه در حال دندان درآوردن است؟ آیا این مورد قادراست نشان دهنده عفونت گوش باشد؟

وقتی که بچه شما سرما می‌خورد، عفونت گوش یکی از شایع ترین آشفتگیاتی است که در بچه بروز خواهد کرد. حقیقت تلخ این است که بیش از ۸۰ درصد بچه ها تنها وقتی معالجه می‌شوند که در سن ۴ سالگی قرار دارند و تقریبا بیش از نیمی از بچه های که از عفونت گوش رنج می‌برند زیر ۳ سال هستند.

اولین وقت عفونت گوش تقریبا بین ۶ و ۲۴ ماهگی قرار دارد. پس توجه ویژه به علامت‌های موجود قادراست به پدرومادر یاری کند مریضی و عفونت را زودتر شناسایی دهند و به فکر معالجه آن باشند.


چرا بچه ها دربرابر عفونت گوش قرار می‌گیرند؟

مناسب بایست توجه داشته باشید که عفونت گوش در بچه ها وقتی رخ می‌دهد که مایع در گوش میانی گیر می‌کند (یک فضای پر شده از هواست که پشت پرده گوش قرار دارد) و توسط باکتری یا ویروس عفونی می‌شود.

این موضوع زیادتر وقتی رخ می‌دهد که لوله استاش (گوش میانی بوسیله لوله باریکی که شیپور یا لوله استاش ندلگرمیه می‌شود به پشت بینی متصل شده است) مسدود می‌گردد.

همواره این مسدودشدگی به دلیل تورم یا گرفتگی ایجاد می‌شود که در تاثیر سرماخوردگی به وجود آمده است. به همین خاطر است که عفونت گوش همواره وقتی بروز می‌کند که بچه گرفتار سرماخوردگی شده است. آلرژی و حساسیت نیز قادراست سبب عفونت گردد و سپس لوله استاش را مسدود نماید.

آناتومی نیز یک عامل اصلی در این موضوع محسوب می‌شود. لوله استاش بچه کوتاه‌تر و با زاویه کمتر است. این موضوع بدین معنی است که مایع و میکروب‌ها زیادتر در گوش میانی به دام می‌افتند. افزون بر این، سیستم ایمنی جسم بچه در حال پیشرفت است و همین امر سبب می‌شود سریع تر دربرابر مریضی قرار گیرد.


دلیل گریه های تمام نشدنی نوزاد.

پدرومادر چگونه می‌توانند عفونت گوش را شناسایی دهند؟

از آنجایی که بچه ها و نوزادان هنوز مهارت‌های زبانی به اندازه را برای بیان احساسات و دردهای خود ندارند، تشخیص عفونت گوش خیلی سخت خواهد بود.

بچه های که سن زیادتری دارند می‌توانند علامت های موجود را بیان کنند. در این تقویت آسان تر می‌توان وجود مریضی را شناسایی داد. اما نوزادان قادر به انجام اینکار نیستند.

مناسب حالا سوال اینجاست که پدرومادر چگونه می‌توانند عفونت گوش در نوزادان را شناسایی دهند؟ به طور کلی تب بالای ۱۰۲ درجه فارنهایت یکی از علامت‌های اصلی عفونت گوش محسوب می‌شود.

دست زدن، کشیدن گوش و بازی کردن با آن نیز قادراست علامت عفونت باشد. اما به دلیل داشته باشید که این گزینه علامت قابل اطمینانی نیست.

عفونت گوش در بچه ها خیلی دردناک است. درنتیجه اگر متوجه نگرانی و گریه‌های مکرر بچه خود شدید بایست به این موضوع شک نمایید و از یک دکتر یاری بگیرید. همینطور اگر بچه شما وقتی که دراز می‌کشد زیادتر از قبل نگرانی و گریه کند، عفونت گوش امکان پذیر است علت اصلی این نگرانی‌ها باشد زیرا این موقعیت فشاری را بر روی لوله استاش وارد می‌کند.

دیگر علامت های عفونت گوش شامل خواب سخت، اشتهای کم شده، استفراغ و اسهال است. همینطور امکان پذیر است متوجه شوید که بچه شما به مناسبی نمی‌شنود. او امکان پذیر است جوابی به صداهای اطراف ندهد. اگر بعد از مدتی شنوایی بچه به وضعیت عادی بازگشت می‌توانید مطمئن شوید که عفونت از بین رفته است و گوش او از مایع خالی شده است.

مایع یا ترشحات چرکی که از گوش بچه بیرون می‌آید علامت‌ای برای وجود عفونت محسوب می‌شود. این مورد امکان پذیر است نشان دهنده پرده گوش سوراخ باشد. وقتی که مایع موجود در گوش میانی فشار زیادتری بر روی پرده گوش وارد کند امکان پذیر است سبب پاره شدن آن گردد.

چنین تقویتی را پرده گوش سوراخ می‌نامند. اینگونه سوراخ‌ها امکان پذیر است بیشتر جدی نباشد و خود به خود معالجه گردد. با این وجود چنین تقویتی برای بچه خیلی آزاردهنده و دردناک خواهد بود.


معالجه عفونت گوش نوزادان

آیا برای معالجه عفونت گوش به آنتی بیوتیک احتیاج خواهیم داشت؟

اگرچه مصرف آنتی بیوتیک برای معالجه عفونت گوش شایع است اما امروزه زیادتر کارشناسان تلاش می‌کنند مصرف این گزینه را به مرحله های نهایی کار بسپارند. در زیادتر موارد، رویکرد صبر و انتظار قادراست اثربخش باشد.

مطالعات و تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که ۸۰ درصد زمان ها، بچه بدون آنتی بیوتیک مناسبتر خواهد شد. این موضوع بدین خاطر است که یک سوم عفونت‌های گوش به دلیل ویروس ایجاد می‌شود که مصرف آنتی بیوتیک در این تقویت بی اثر است. بعضی از عفونت‌هایی که در تاثیر وجود باکتری ایجاد می‌گردد نیز به خودی خود معالجه خواهند شد.

با این وجود، میزان نمایانی از آنتی بیوتیک قادراست از پیشرفت وپرورش باکتری پیشگیری کند. البته شناسایی مصرف آنتی بیوتیک بر پیمانه دکتر کارشناس است. در بعضی از موارد نیز بچه شما بر اساس عاملهای متعددی همانند سن و شدت علامت‌های موجود بایست با آنتی بیوتیک معالجه شود.

در بچه های که کمتر از ۲ سال دارند تقریبا تمام مردم با استفاده آنتی بیوتیک موافق هستند. زیرا در این مردم مهارت گفتاری هنوز پیشرفت نمایان نکرده است و بچه نقادراست عفونت و درد گوش را به وضوح بیان کند. در چنین مواردی عفونت گوش امکان پذیر است به موارد حادتری همانند از دست دادن شنوایی منجر شود.

در بچه های که زیادتر از ۲ سال سن دارند می‌توان گزینه صبر و انتظار را انتخاب کرد. البته اگر علامت‌ها شدید باشد بایست معالجه خوب اتخاذ گردد. درنتیجه اگر بچه شما سالم است، تب بالایی ندارد و درد گوش بیشتر ازار دهنده نیست، دکترتلاش خواهد کرد ۴۸ تا ۷۲ ساعت منتظر بماند تا مطمئن شود تقویت خوب شدن نمایان می‌کند.

امکان پذیر است علامت‌های موجود در دو یا سه روز به وضعیت طبیعی باز نگردد اما در این بازه وقتی علامت‌ها خوب شدن نمایان می‌کند. اگر چنین اتفاقی نیافتاد، دکتر آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.

چه بچه شما آنتی بیوتیک گرفتن کرده باشد و چه گرفتن نکرده باشد بایست چند هفته بعد مجدد به دکتر رجوع نمایید تا مطمئن شوید عفونت به طور کلی از بین رفته است.

در زیادتر موارد عفونت به مناسبی معالجه می‌شود. با اینحال در بعضی از موارد بچه عفونت تکراری گوش را خواهد داشت که در چنین تقویتی بایست با یک دکتر کارشناس مشورت گردد. او امکان پذیر است از لوله‌های تهویه مصرف کند و آن را در داخل گوش بچه بگذارد. این گزینه برای پیشگیری از جمع شدنمایع در گوش بچه مورد مصرف قرار می‌گیرد. در بعضی از بچه ها، مایع امکان پذیر است در گوش میانی باقی بماند.

این مایع بچه را دربرابر عفونت‌های بعدی قرار نمی‌دهد اما قادراست سبب از دست رفتن شنوایی شود و با پیشرفت مهارت‌های زبانی تداخل ایجاد کند. اگر بچه شما ۵ یا ۶ عفونت در سال دارد یا زیادتر از سه ماه مایعی در پشت پرده گوش وجود دارد، امکان پذیر است مصرف این لوله سودمند باشد.


جلوگیری از عفونت گوش کودک

هیچ ضمانتی برای این موضوع وجود ندارد اما دنبال کردن مرحله های زیر قادراست سودمند باشد:

  • غذا با شیر مادر: مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که شش ماه غذا با شیر مادر قادراست از بچه در برابر مریضی‌های متفاوتمراقبت کند.
  • ترک سیگار: سیگار قادراست گوش بچه شما را گرفتار آشفتگی کند. در چنین تقویتی مخاط از فضای گوش میانی عبور نمی‌کند و سبب ایجاد عفونت می‌شود.
  • واکسینه کردن کودک: مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۷ نشان می‌دهد که واکسینه کردن بچه ها قادراست در برابر باکتری‌های پنوموکوکیمراقبت کننده باشد.
  • اگر امکان پذیر است از فرستادن بچه به مهد بچه پیشگیری نمایید. مطالعات نشان می‌دهد که حضور زیاد مدت بچه در مهد بچه سبب بروز عفونت در گوش می‌شود. اگر ناچار به انجام اینکار هستید،تلاش نمایید مهدکودکی را انتخاب نمایید که مردم کمتری در آن حضور دارند.
  • وقتی که بچه در وضعیت درازکشیده قرار دارد اجازه ندهید از بطری آب بنوشد: سر بچه به زمان آشامیدن مایعات بایست بالاتر از شکم او قرار داشته باشد. در این تقویت مایع از لوله استاش به داخل گوش میانی عبور نمی‌کند.
  • در مورد آلرژی و مواد حسا
    نظر های خودتون را برای دانلود آهنگ عاشقانه قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد