ال آلانین (L-alanine) چیست؟ خواص و موارد استفاده آمینو اسید الانین | مجله پوست و مو

ناشر : دانلود آهنگ عاشقانه

ال آلانین (L-alanine) چیست؟ خواص و موارد استفاده آمینو اسید الانین | مجله پوست و مو


آلانین که با نام ال-آلانین (L-alanine) یا آلفا آلانین (α-alanine) نیز شناخته می شود، یکی از ۱۱ آمینو اسید الزامی است که جسم قادر است آن را تولید کند.

آلانین برای چه چیزی مناسب است؟

این آمینو اسید به خیلیی از فرآیندهای متابولیکی و فراهم کردن انرژی برای ماهیچه‌ها، مغز و سیستم عصبی مرکزی شما یاری می‌ کند. بعضی از تقویتی که این آمینو اسید می ‌تواند به معالجه آن یاری کند جملهند از خستگی، قند خون پایین (هیپوگلیسمی)، مریضی کبد، کلسترول بالا، پروستات بزرگ شده (هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات) و…

آلانین چیست؟

آلانین یک آمینو اسید غیر الزامی است که جسم می ‌تواند بدون اینکه آن را از منابع خوراکی به دست آورد، از آمینو اسیدهای دیگر تولید کند. آلانین همواره در سطوح بالایی در جریان خون بیشتر مردم یافت می‌ شود و یکی از پربار ترین آمینو اسیدهای موجود در خوراکی های پروتئینی است.

آلانین در میان تمام اسیدهای آمینه، یکی از گسترده ترین اسید آمینه های مورد مصرف برای ساخت پروتئین است. این یک اسید آمینه گلوکونیک محسوب می شود و از آمینو اسیدهای زنجیره ‌ای ( شاخه ‌ای) از جمبه لوسین ، ایزولوسین و والین تولید می شود.

آلانین چه کاری برای جسم شما انجام می دهد؟ عملکرد آلانین چیست؟

بعضی از باارزشترین عملکردهای آلانین جملهند از:

 • اثر بازی کردن در تبدیل قند (گلوکز) به انرژی، در سیکل گلوکز-آلانین که بین بافت و کبد اتفاق می افتد دخالت دارد.
 • پردازش ویتامین های گروه ب
 • تجزیه تریپتوفان و ویتامین B6
 • یاری به متابولیسم اسید
 • زیاد شدن ایمنی
 • تسهیل متابولیسم تریپتوفان
 • تشکیل کارنوسین ، آنسرین و اسید پانتوتنیک (ویتامین B5)
 • یاری به ساخت و بازسازیبافت عضلانی
 • یاری به کبد برای سم زدایی از خون
 • حفاظت از سلول ها در برابر ضرر اکسیداتیو
 • یاری به حفظ میزان طبیعی کلسترول
 • ارائه مغز و سیستم عصبی مرکزی با انرژی

ال – آلانین در مقابل بتا آلانین

L-alanine تا محدودهی مختلف از بتا آلانین (β-آلانین) است. بتا آلانین یک نسخه اصلاح شده از اسید آمینه و یک زیرلایه از کارنوسین است که نشان داده شده است که برای پیشگیری از خستگی در زمان ورزش با شدت بالا یاری می کند.

مطالعات نشان می دهد که کارنوسین به عنوان یک بافر عمل می کند تا از اسیدی شدن سلول های عضلانی پیشگیری کند، و بنابراین خستگی عضلانی در طی ورزش را کم شدن می دهد. به همین علت است که بتا آلانین بیش از پیش در حیطه ورزش زیادتر مورداستقبال قرار می گیرد. میزان هر روزه بتا – آلانین، بین ۴ تا ۶ گرم در روز است، که در دوزهای تقسیم ‌شده بین دو تا سه بار در هر روز در محدوده دو هفته پیشنهاد می شود. چیزی که بایست از آن آگاه باشید این است که بتا آلانین می‌ تواند سبب ایجاد حس خارش در پوست و یا لب ها شود که به طور کلی بی‌ آسیب و مزمان است.

۵ استفاده باارزش آلانین:

 1. قادراست به جسم در مصرف گلوکز (قند) یاری کند

گاهی اوقات از آلانین برای مدیریت مقدار قند خون در مردم مبتلا به دیابت مصرف می‌ شود چرا که در یاری به جسم برای مصرف گلوکز و پیشگیری از قند خون پایین اثر باارزشی ایفا می کند. کبد آن را جذب کرده و به پیروویک اسید تبدیل می ‌کند. این فرآیند برای مرتب کردن مصرف گلوکز و مدیریت قند خون باارزش است.

 1. به حفظ میزان سالم و نرمال کلسترول یاری می کند

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این اسید آمینه قادراست یک تاثیر کم شدن طبیعی کلسترول را داشته باشد، به ویژه زمانی که در ترکیب با دیگر اسید آمینه نظیر آرژنین و گلیسین مصرف شود. این سه مورد همواره در قرص‌ های ترکیبی آمینو اسید مورد مصرف قرار می ‌گیرند. در بعضی مطالعات، میزان جذب هر روزه آلانین بین ۲۰۰ میلی ‌گرم تا ۶۰۰ میلی ‌گرم در هر روز برای مدیریت اثربخش کلسترول نشان‌ داده شده ‌است.

 1. انرژی جسم را دوران روزه داری فراهم می کند

آلانین بعنوان یک آمینو اسید آمینه، قادراست در کبد بوسیله عمل کاتالیزور گلوتامیک پیروویک ترانس آمیناز (GPT) (که همینطور با عنوان آلانین آمینوترانسفراز نیز شناخته می شود) تبدیل شود. آلانین اثر باارزشی در تبدیل گلوکز در کبد دارد، به طوری که قادراست توسط ماهیچه ها مورد مصرف قرار گیرد و از جمله در طول دوره های روزه داری، وقتی که پروتئین های عضلانی تجزیه می شوند، انرژی جسم را فراهم کند.

 1. قادراست سبب زیاد شدن عملکرد فیزیکی و ساخت عضله شود

این آمینو اسید غیر الزامی به عنوان یک منشا باارزش انرژی برای ماهیچه ‌ها و سیستم عصبی مرکزی عمل می‌ کند. کبد می ‌تواند L – آلانین را به گلوکز مورد احتیاج برای سوخت ماهیچه ‌ای، از جمله در طول تمرین تبدیل کند.

از آنجا که این پروتئین برای ساخت پروتئین ها و توده عضلانی مصرف می شود، قادراست عملکرد فیزیکی و حمایتی را پشتیبانی کرده و خوب شدن قسمتد. ورزشکارانی که در سطوح شدت بالا تمرین می کنند، گاهی اوقات با مصرف این اسید آمینه عضلاتشان را می سازند.

هم چنین امکان پذیر است برای پیشگیری از خستگی و پشتیبانی از تحمل و استقامت بالاتر نیز سودمند باشد. برتری دیگر مصرف این آمینو اسید این است که می ‌تواند به پشتیبانی از تناسب هیکل در میان مردم آماده مریضی ‌های قلبی و عروقی یاری کند.

 1. از تندرستی پروستات پشتیبانی می کند

یکی از بخش ‌های جسم که غلظت بالایی از این آمینو اسید ویژه دارد، مایع پروستات است. آلانین قادراست بهمراقبت از غده پروستات یاری کند و دردهای وابسته با مسائل پروستات، نظیر درد در طول ادرار، درد به دلیل تورم و نشانه ها دراثر سرطان پروستات را کم شدن دهد. بعضی مطالعات نشان داده‌ اند که این آمینو اسید از آپوپتوز القا شده توسط سایتوکاینمراقبت می‌ کند و تولید آنتی‌ اکسیدان در سلول ‌ها را زیاد شدن می ‌دهد.

نشانه ها و دلایل فقدان آلانین

از آن جا که آلانین یک آمینو اسید غیر الزامی است، فقدان آن به شدت کم است، چرا که جسم اکثر مردم آن را به اندازه به اندازه تولید می ‌کند. با این حال، مردمی که خیلی فعال، مریض و یا مضطرب هستند یا کسی رژیم‌ های کم پروتئین استفاده می ‌کنند و یا کسانی که گرفتار سو غذا هستند امکان پذیر است مصرف مکمل های این آمینو اسید برای پیشگیری از بروز نشانه ها فقدان، برایشان تجویز شود. همینطور بزرگسالان مبتلا به مریضی کبد یا دیابت نیز امکان پذیر است دارای سطوح پایین آلانین باشند که در این تقویت استفاده مکمل ‌های این آمینو اسید می ‌تواند سودمند واقع شود.

بعضی نشانه ها و علامت های میزان پایین آلانین جملهند از:

 • خستگی
 • استقامت و قدرت کم
 • ضعف و آتروفی عضلانی (انقباض)
 • سرگیجه و ضعف دراثر آشفتگیات قند خون
 • بدخلقی
 • تغییرات اشتها

نحوه و دوز استفاده

مصرف آلانین به شکل پودر، بین ۱.۱ تا ۲.۳ گرم (محدوده یک چهارم تا یک دوم قاشق چای خوری) هر روزه پیشنهاد شده که قادراست بین نوبت‌هایی خوراکی گرفتن شود.

دوزهای بین ۲۰ تا ۴۰ گرم در روز به طور ایمن برای یاری به مدیریت مقدار قند خون در مردم مبتلا به دیابت، از قبیل پیشگیری از قند خون خیلی پایین دراثر انسولین خیلی بیشتر مصرف می‌ شود.

هشدارها و پیامد جانبی:

مکمل‌ های ال – آلانین می ‌توانند میزان قند خون را زیاد شدن دهند، که قادراست برای مردم مبتلا به دیابت در صورتی که مقدار قند خون آن‌ ها در وضعیت عادی یا بالا باشد، مسئله ساز شود. هر شخص مبتلا به دیابت بایست پیش از مصرف مکمل‌ های آلانین، به دکتر خود برای نظارت بر مقدار قند خون خود رجوع کند.

زمان آغاز هر مکمل جدید، از جمله اسیدهای آمینه، همیشه دستورالعمل های استفاده را به دقت بخوانید. استفاده دوزهای بالا آمینو اسیدها احتمالا سبب مسائل گوارشی، خارش و سوزن شدن پوست می شود.


نظر های خودتون را برای دانلود آهنگ عاشقانه قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد