چگونه ورزش یوگا را شروع کنیم؟ نحوه یادگیری یوگا (راهنمایی برای افراد مبتدی) | مجله پوست و مو

ناشر : دانلود آهنگ عاشقانه

چگونه ورزش یوگا را شروع کنیم؟ نحوه یادگیری یوگا (راهنمایی برای افراد مبتدی) | مجله پوست و مو


اگر فکر می ‌نمایید که برای یادگیری یوگا فقط به یک تشک ویژه تمرین احتیاج دارید سخت در اشتباهید! برای یادگیری یوگا، بایست خودتان، زندگی و دنیای اطراف خود را بشناسید، که اغلب، این ها چیزی بیش از احتیاج به یک حصیر یوگا است .

از سال ۲۰۰۰، من در مورد یوگا مطالعه می کنم، تمرین می کنم، آن را آموزش می دهم و به طور کلی با آن زندگی می کنم، سال به سال با آنپرورش می کنم، از این رو زندگی سال به سال برایم جالب تر و معنی دار تر می شود. در تمام این سال ها، من تکامل یوگا در فرهنگ غربی را مشاهده می کنم و می ‌بینیم که چگونه (اغلب) به اشتباه تفسیر، تدریس و تمرین شده‌ است.

در مورد نحوه یادگیری درست یوگا، اثرات و استفاده آن اطلاعات شناخته شده اندکی وجود دارد. زمانی به اطراف مان نگاه می‌ کنیم، تمرین درست و درست یوگا خیلی ساده به دید نمی ‌رسد، حتی برای کسانی که آن را تمرین می‌ کنند و کسانی که آن را تدریس می ‌کنند هم به این سادگی ها نیست.

در این مقاله به نحوه یادگیری یوگا و تمرین آن به ساده ترین شیوه می پردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

همینطور بخوانید: خاصیت ها یوگای صبحگاهی

یوگا چیست؟

شاید مناسبترین تعریف برای یوگا این باشد: یوگا یعنی توقف نوسانات ذهنی!

کتاب یوگا سوترا شامل ۱۹۵ جمله در مورد یوگا است. این کتاب به روش‌ ای استوار با این ایده نوشته شده‌ تا معنای عمیق و فضای بیشتری برای تفسیر ارائه دهد. با این حال، مترجم بایست خیلی جدی و با صلاحیت باشد، در غیر این صورت تفسیر به شدت از آنچه پیام منتقل می‌کند منحرف خواهد شد.

زمانی تعریف در مورد یوگا به شیوه درست  تفسیر شده و به کار رود، به ما می گوید که چگونه یوگا را تمرین و کاوش کنیم.

برای آغاز راه درست، بایست مقصد درست یوگا که کایوالیا است، را درست بشناسیم: کایوالیا یعنی پیوند بین شما، دیگران و جهان.

بیایید ببینیم چگونه این کار را انجام دهیم:

شروع با شعار مشهور “اتحاد بدن، ذهن و روح” این پرسش را مطرح می ‌کند که “چگونه بدن، ذهن و روح را متحد کنیم؟”

احساسات شما که توسط محرک های خارجی ایجاد می شود، منجر به ایجاد فکرها می شود، از این رو بین جسم و ذهن شما رابطه برقرار می شود. درک آن آسان است، درست است؟

حال این رابطه و فکرها بایست در خدمت و خوب شدن ذهن باشند، و این امر را قادر سازد که اول، روح را درک کند و دوم آن را با جسم و ذهن متحد کند. این درست همان جایی است که سفر ما به سمت هدف یوگا قطع می شود؛ درک ایجاد بخش اصلی این اتحاد کار سختی است.

یوگا زیادتر معنوی است تا فیزیکی!

این چیزی است که یوگا را زیادتر معنوی و معنوی می‌ سازد تا فیزیکی. برای درک مناسبتر آن را با اعداد و ارقام توضیح می دهیم:

یوگا ۹۷٪ ماهیت روانی، فلسفی و معنوی و فقط ۳٪ ماهیت فیزیولوژیکی دارد. با توجه به اینکه از ۱۹۵ جمله سوترا فقط در ۷ مورد از آن به ماهیت فیزیولوژیکی، همانند نشستن و تنفس پرداخته، می توانیم به درک مناسبتر اینکه یوگا زیادتر ماهیت معنوی دارد، پی ببریم.

اما پیش از تجربه معنویت یوگا، یک قسمت ذهنی (احساسی) وجود دارد که بایست بر آن مسلط شویم و این قسمت برقراری رابطه بین جسم و ذهن است. اما چطور؟

این کار احتیاج به اندکی فکر و درک این که در حال حاضر چه احساسی دارید (سرد، گرم، افسرده، مضطرب، شاد و…) این به این معنی است که شما این اتحاد را بین جسم و ذهن خود ایجاد کرده‌ اید.

اما برای ایجاد رابطه با روح خود -ظریف ترین و داخلی ترین بخش خود- بایست به صورت زیر عمل نمایید:

بایست دریابید که  ظریف ترین چیزی که جسم و ذهن شما را برانگیختن می کند چه چیزی است، خودتان را به عنوان یک شخص انتخاب نمایید و از آن به عنوان راننده ای برای عبور از دنیای فیزیکی و ذهنی تان مصرف نمایید.

درست اینجاست که از تعریف در مورد یوگا و درک آن مصرف می ‌نمایید، لحظه‌ای که در آن هیچ نوع فکرها و احساسات را تجزیه و تحلیل نمی ‌نمایید. این حالت، یوگا است، وضعیت اتحاد بین جسم، ذهن و روح، که در آن هوشیاری شما از شناسایی نوسانات آن قطع شده ‌است.

یوگا به عنوان خلاقیت و تخصص شخص

در چنین مواردی، هیچ روش ویژهی (نظیر مبتدی، متوسط یا پیشرفته) برای یادگیری یوگا وجود ندارد. از آن جا که جسم و محتوای ذهنی هر شخص با شخص دیگر مختلف است؛ این لحظه‌ برای تمام ما یک شیوه انفرادی و منحصر به شخص خواهد بود. امکان پذیر است چندین سال در حال پیشرفت خیلی مناسب در زمنیه تمرین یوگا باشید، اما هنوز قادر نیستید تا با بدن، ذهن و روح خود در یک اتحاد قرار بگیرید. این در حالی است که امکان پذیر است حتی  یک شخص مبتدی مناسبتر بتواند این رابطه را برقرار کند. موفقیت در تمرین یوگا فقط و فقط به اتحاد سه گانه جسم، روح و ذهن ارتباط دارد.

از آنجایی که یوگا قسمتی ذاتی از انسان است، برای هموار کردن مسیر یوگا با موفقیت، بایست درک نمایید که یوگا تکنیکی برای عملکرد نیست بلکه خلاقیت و تخصص خودتان است.

فرآیند یادگیری شما چیزی نیست که با مطالعه یک کتابچه ویژه، دستورالعمل های شخصی یا هر چیز دیگر به آن دست یابید. یادگیری یوگا به خلاقیت شما احتیاج دارد تا به درون خود نگاه نمایید و خودتان را بشناسید، و در نهایت به کارشناس احساسات، احساسات و تمایلات خود تبدیل شوید.

شما، به عنوان یک مبتدی امکان پذیر است دارای خصوصیت ‌ها و پیش ‌احتیاجهای ضروری برای ایجاد اتحاد بین بدن، ذهن و روح شما باشید، اما دانش شما برایپرورش احتیاجمند خلاقیت برای رسیدن به وضعیت اتحاد است و سپس از ثمرات آن اتحاد بهره‌ مند خواهید شد. زمانی که این اتفاق می ‌افتد، دیگر به عقب باز نخواهید گشت، در این مرحله با زیبایی و انرژی موجودیت خود روبرو خواهید شد.

از دید ذهنی سریع و از لحاظ فیزیکی آهسته باشید!

همانطور که قبلاً نیز گفته شد، شما احتیاجی به وسایل ویژهی برای انجام یک یوگای عمیق ندارید. خلاقیت کافی، باارزش ترین چیزی است که در یوگا به آن احتیاج دارید.

هر چه خلاقیت شما زیادتر باشد، تخصص شما در مورد خودتان زیادتر خواهد بود و توانایی شما برای تحقیق زیادتر در ارتباط با روح تان نیز به مراتب خوب شدن نمایان خواهد کرد. مطمئنا یک جسم فیزیکی نرم و سالم دارای مزایا و پیش‌ شرط مناسبتری برای انجام آن است، اما خلاقیت شرط باارزش تری است.

ما اینجا هستیم، تا به شما یاری کنیم که خلاقیت خود را در مورد اتحاد بین ذهن، روح و جسم تثبیت نمایید، لطفاً این موضوع را به عنوان قسمتی خیلی جدی از تمرین در دید بگیرید، زیرا برای یادگیری یوگا خیلی باارزش است.

همینطور بخوانید: آموزش حرکات یوگا برای خواب راحت

ورزش مبتدی، قدرت خلاقانه بر اتحاد ذهن و بدن

اولین و باارزش ترین ماده یادگیری و تمرین یوگا از دید فیزیولوژیکی و روانی فقط یک چیز است: سکون!

برای اتحاد ذهن و جسم موارد زیر را مددید قرار دهید:

  • اعتماد حاصل نمایید که جسم تان در وضعیت آسان و آرامی قرار دارد.
  • برای آغاز، روی تنفس تان متمرکز شوید.
  • به جسم خود نگاه نمایید و اولین احساسی را که به شما روی می ‌دهد را نمایان نمایید.
  • احساسات و عواطف خود را بدون درگیر شدن با آنان حفظ نمایید.
  • حالا احساسات و عواطف خود را آن طور که می‌ خواهید ایجاد نمایید و سپس آنان را رها نمایید.

همین! این خلاقیت در پیوند ذهن و جسم است. اعتبار این خلاقیت در سکون و حفظ این اتحاد نهفته‌ است. در این تمرین می‌ توانید یاد بگیرید که لحظه را درک کرده و آن را شکار نمایید.

زندگی زنجیره لحظات است و دانستن اینکه شما می توانید این لحظات را مدیریت نمایید میزان جدیدی از زندگی است که به نام دارما ندلگرمیه می شود، دارما یعنی شیوه عملی و ماهرانه زندگی!

با این حال، توجه داشته باشید که ما هنوز در مورد عناصر بیرونی یوگا صحبت می کنیم.

خیلی قابل ‌توجه است که چگونه علم یوگا می‌ تواند شما را به این عمق از اکتشاف درون تان ببرد. یک فاصله دانش خیلی بیشتر بین این که چگونه یوگا بایست فرا گرفته شود و چگونه امروزه در غرب انجام می‌شود، وجود دارد. شما می ‌توانید با تمرین بیشتر این شکاف را پر نمایید.

بدانید که یوگا ماهیت خیلی ظریفی دارد و در میزان انرژی های ظریف ذهنی و فکرها شما کار می کند. این بدان معناست که یوگا بایست در همین میزان آموخته شود، نه در میزان دیگری. اگر شما خلاقیت خود را به کار نبرید، وضعیت جسم به تنهایی نقادراست شما را به آن حد برساند.

پیش احتیاج موفقیت یوگا – اتحاد بین شما و دیگران

اگر روابط ما با دیگران به طور هماهنگ دفترکار نشود، یوگا چیز سودمندی نیست. یادگیری یوگا، یادگیری پیوند با دیگران است. این چیزی است که بایست رشد داده شود و به میزانی از آگاهی برسد که برهم میل کردن اختلال ما را کم شدن داده و شکاف بین “من” و “دیگران” را پر کند.

اگر در این زمینه مبتدی هستید و احتیاج به یاری دارید ما در بخش زیر چند راهکار تمرینی را توصیه کرده ایم:

  • رعایت احترام را از اولین تمرین انجام دهید.
  • ساختار احساسات، عواطف و… از هر شخص به شخص دیگر یکسان است.
  • مشاهده، تحمل و پذیرش تگونه بین خودتان و دیگران را تمرین نمایید.

این یکی از بزرگترین دستاوردهایی است که یک انسان قادراست به آن دست یابد.

روش زندگی یوگیک – اتحاد بین شما، دیگری و جهان

در اینجا آخرین تکه پازل -یعنی اتحاد در بالاترین میزان وجودی دنیا- بین شما و دنیای دیگر قرار دارد. این بدان معنی است که یوگا اگر فقط روی حصیر تمرین شود بی اهمیت است.

درنتیجه زمان یادگیری یوگا، به ویژه زمان تمرین اتحاد ذهن و روح، موارد زیر را دردید بگیرید:

آیا زبان طبیعت و نحوه رابطه شما با طبیعت و عناصر اصلی آن را می دانید؟ آیا با تفکر به اینکه شما در مرکز جهان هستید و احتیاج به توجه و تصدیق زیادتری دارید، وجود خود را پیچیده می ‌نمایید؟

تفکر به این شیوه با تمرین یوگا تداخل می ‌کند. مطمئنا شما تعجب خواهید کرد که چه کاری بایست در اینجا انجام شود تا این هماهنگی در اتحاد ایجاد شود و از اینکه بدانید یک حرکت یوگیک باارزش وجود دارد که بایست انجام شود شگفت ‌زده خواهید شد.

این یعنی: عمل انجام ندادن کاری غیر از تفکر! پس از آن، یوگا اتفاق می‌افتد.

بله، این فراتر از دنیای فیزیکی و ذهنیت شماست. همانطور که جسم ما فقط قسمت کوچکی از تکامل هستی را بازی می کنیم، ما نبایست به جهان با آن اشتیاق سیری ‌ناپذیر که سبب ایجاد بی قراری و نگرانی می‌شود، تکیه کنیم. بلکه بایست با نگرش درک نعمت ها و رسیدن به حکمت زندگی ای که به ما کادو شده‌است،پرورش کنیم.

همینطور بخوانید: حرکات ورزش یوگا برای کم شدن استرس

از بُعد بدنی و ذهنیت خود فراتر بروید!

در زمان دستیابی به عظمت اتحاد با دنیای اطراف، بایست از فکرها، احساسات و عواطف و اثری که آنان بر ما دارند فراتر رویم. از این رو می خواهیم نوسانات ذهنی را متوقف کنیم و اجازه دهیم یوگا از طریق این حرکت یوگیک نور خود را بر ما بتاباند:

سکون و تماشای درون.

آیا یادگیری یوگا و سپس تمرین به روش ای درست امحل پذیر است؟ البته که همین طور است. اتحاد شما با درون خود، دیگران و جهان خیلی ساده ‌تر و آسان ‌تر از آن چیزی است که فکر می ‌نمایید. این حرکات ساده و را با پشتکار، جدی تمرین نمایید. خواهید نظر که تلاش هایتان مثمر ثمر واقع خواهد شد!


نظر های خودتون را برای دانلود آهنگ عاشقانه قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد