خواص اثبا‌ت‌شده‌ی آلوورا در حفظ سلامت - 8 خاصیت گیاه آلوئه ورا | مجله پوست و مو

ناشر : دانلود آهنگ عاشقانه

خواص اثبا‌ت‌شده‌ی آلوورا در حفظ سلامت - 8 خاصیت گیاه آلوئه ورا | مجله پوست و مو


آلوورا در زمره‌ی دوست داشتنی‌ترین داروهای گیاهی به شمار می‌رود که هزاران سال است بشر از خصوصیات دارویی آن بهره برده است.

آلوورا چه گونه گیاهی است؟

آلوورا گیاه شادابی است که با وجود شباهتش به کاکتوس در خانواده آلوئه قرار می‌گیرد. این گیاه زیادتر در نواحی خشک و گرمپرورش می‌کند. شما می‌توانید این گیاه را در منزل نیز بکارید.

آلوورا چه کاری انجام می‌دهد؟

آلوورا مزایای بیشتری برای جسم انسان دارد. وقتی که این گیاه به صورتمحلی به کار می‌رود قادراست پوست حساس و سوخته را تسکین دهد و به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی عمل نماید.

وقتی که آب آلوورا نوشیده می‌شود قادراست گونه های متفاوتی از مریضی‌های گوارشی را خوب شدن بقسمتد. این گیاه شامل مواد معدنی، آنزیم‌ها و ویتامین‌های متعددی است.


۸ فایده آلوورا

در اینجا به ۸ مورد از خصوصیات آلوورا در حفظ تندرستی که البته از سوی دانشمندان به اثبات رسیده است، ذکر می‌کنیم.

از متعارف‌ترین خصوصیات آن می‌توان به معالجه زخم‌های پوستی از قبیل سوختگی و جراحات پوستی ذکر کرد اما همینطور قادراست از خصوصیات معالجه ای متعددی برخوردار باشد.

  1. آلوورا شامل مواد بافت زنده است که قادراست به بهبودی تندرستی یاری فراوانی نماید.

آلوورا گیاهی ضخیم با ساقه‌های کوتاه است که قادر به ذخیره‌ی آب در برگهایش می‌باشد.

آلوورا به طور گسترده در صنعت لوازم آرایش، داروسازی و خوراکی به کار برده می‌شود و طبق تخمین‌ها اهمیت مارکت آن در سرتاسر جهان بالغ بر ۱۳ میلیارد دلار است.

آلوورا با برگ‌های ضخیم، مستقیم،سبز و چاق خود به مناسبی قابل شناسایی است و طول آن عموما به ۳۰ تا ۵۰ سانت می‌رسد.

هر برگ از آلوورا شامل بافت‌های لزجی است که آب را در خود ذخیره می‌کند و همین امر سبب ضخامت برگ‌هاست. این بافت‌های لزج و پرآب گونهی ژل است که ما آن را به فرآورده‌های آن منسوب می‌دانیم.

در واقع این ژل زیادترین مواد بافت زنده شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و آنتی‌اکسیدان‌ها را در خود جای می‌دهد.

  1. آلوورا از خصوصیات آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریالی برخوردار است.

آنتی اکسیدان‌ها برای حفظ تندرستی از ارزش ویژه‌ای برخوردارند.

ژل آلوورا شامل آنتی اکسیدان‌های قویست که به خانواده‌ی بزرگ و شناخته‌شده‌ی پلی‌فنول‌ها تعلق دارد.

این پلی‌فنول بعلاوه‌ی دیگر مواد موجود در آلوورا قادراست فاکتور بازدارنده‌ای درپرورش بعضی از باکتری‌های ویژه که سبب عفونت در جسم انسان است، گردد.

  1. آلوورا بازسازیجراحات دراثر سوختگی را سرعت قسمتیدن به می‌قسمتد.

متعارف‌ترین استفاده دارویی آلوورا استفاده غذا آن نیست، بلکه مصرف‌یمحلی و مالیدن آن به پوست است.

سالهای متمادیست که از آن در معالجه جراحات پوستی به ویژه سوختگی و اکثر آفتاب سوختگی بهره می‌بردند.

در واقع، تائید خصوصیات پماد آلورا از سوی ساوقت خوراکی و داروی امریکا به عنوان دارویی بدون نسخه برای معالجه آفتاب سوختگی برای اولین بار به سال ۱۹۵۹ باز می‌گردد.

مطالعات دال بر آن است که پماد آلوورا معالجهمحلی اثربخشی برای سوختگی‌های درجه یک و دو می‌باشد.

مروری چند بر ۴ مورد از این مطالعات آشکار می‌کند که آلوورا مدت وقت خوب شدن سوختگی را نسبت به داروهای متعارف دیگر تا ۹ روز کم شدن می‌دهد.

البته شواهد قاطعی دال بر خصوصیات آلوورا در خوب شدن گونه های دیگر جراحات پوستی وجود ندارد.

  1. آب خالص آلوورا و دهان شویه‌ها از اثرات مشابهی در کم شدن جرم دندان‌ها برخوردارند.

فساد دندان و مریضی‌های لثه از مسائل خیلی رایج در تندرستی مردم است.

یکی از مناسبترین روش‌ها در جلوگیری از مسائل لثه، پیشگیری از تشکیل و جمع شدنجرم در دندان‌هاست.

در مطالعه‌ا‌ی که به نحوه‌ی شستن دندان‌های ۳۰۰ شخص سالم می‌پرداخت، شستن دندان‌ها با آب آلوورای خالص در مقابل مواد دهان شویه‌های معیار شامل کلورهکسیدین قرار گرفت.

پس از ۴ روز مصرف نمایان شد که شستن دندان با آب آلوورای خالص از اثر مشابهی با کلورهکسیدین‌ها در کم شدن جرم دندان‌ها برخوردار است.

در یکی دیگر از مطالعات نیز پس از بالغ بر ۱۵ تا ۳۰ روز مصرف آب آلوورا در شستن دندان‌ها، نتایج مشابهی حاصل شد.

نحوه‌ی عملکرد آلوورا بدین ترتیب است که جرم‌های تولیدکننده‌ی باکتری‌های جهشی در دهان معروف به استرپتوکوک‌ها را نابود کرده و مانع از تخمیر قارچ‌های دهانی می‌شود.

  1. آلوورا در معالجه زخم‌های دهانی( تبخال‌های دهانی) نیز استفاده دارد.

خیلیی از مردم در طول زندگی زخم‌ها یا تبخال‌های دهانی را تجربه کرده‌اند.

این زخم‌ها اکثر زیر لب یا داخل دهان پدیدار می‌شوند و خوب شدن آنان حداقل بین ۷ تا ۱۰ روز به طول می‌انجامد.

مطالعات به طرز متقاعد کننده‌ای اثبات می‌کند که درمان با آلوورا طول مدت بازسازیزخم‌های دهانی را سرعت قسمتیدن به می‌نماید.

در مطالعه‌ای۷ روزه بر روی ۱۸۰ نفر که از زخم‌های دهانی رنج می‌برند، نمایان شد که مالیدن تکه‌ایی آلوورا به زخم دهانی اندازه‌ی زخم را تا حد قابل توجهی کم شدن می‌دهد.

با این وجود اثبات شد که اثر آلوورا در معالجه زخم‌های دهانی به اندازه‌ی داروهای متعارف که شامل هورمون کورتیکاستروئید هستند، نمی‌باشد.

در مطالعه‌ایی دیگر به اثبات رسید که مصرف ژل آلوورا نه تنها خوب شدن زخم‌های دهانی را شتاب می‌قسمتد بلکه دردهای دراثر این زخم‌ها را نیز تسکین می‌دهد.

  1. آلوورا در معالجه یبوست اثربخش است.

اغلب برای معالجه یبوست از آلوورا مصرف می‌شود.

البته این بار ژل آلوورا نیست که به معالجه یبوست یاری می‌کند، بلکه شیره‌ی آن است که از چنین خصوصیاتی برخوردار است.

این شیره در واقع پس مانده‌‌ای زرد رنگ و چسبناکی است که در زیر پوست برگ‌های آن یافت می‌شود.

مواد کلیدی که پیمانه‌دار چنین اثری هستند، جوهر صبر زرد معروف الوین یا بارباالوین نام دارند که خصوصیات ملین بودن آنان به اثبات رسیده است.

با این وجود، بعضی مصرف‌ی مکرر از آن را برای تندرستی بی قرار کننده قلمداد می‌کنند. به همین علت از سال ۲۰۰۲ در امریکا قرص‌های ملین آلوورا به عنوان دارویی بدون نسخه در اختیار مردم قرار نمی‌گیرد.

برخلاف باور عوام، آلوورا از خصوصیات اثربخشی برای معالجه دیگر مریضی‌های گوارشی از قبیل سندرم روده‌ی برانگیختن‌پذیر یا ورم روده برخوردار نمی‌باشد.

  1. آلوورا فایده ارتجاعی پوست را خوب شدن می‌قسمتد و مانع از بروز چین و چروک می‌شود.

طبق بعضی شواهد اولیه، مصرف‌‌یمحلی از آلوورا فرایندی پیری پوست را به تعویق می‌اندازد.

طبق مطالعه‌ای که بر روی ۳۰ زنِ بالای ۴۵ سال صورت پذیرفت، نمایان شد که پس از ۹۰ روز مصرف‌یمحلی از ژل آلوورا کلاژن سازی پوست زیاد شدن یافته و فایده ارتجاعی آن خوب شدن می‌یابد.

مطالعه‌ایی دیگر در این زمینه حاکی از آن است که آلوورا التهابات پوستی(سرخی نابهنجار پوست) را کم شدن می‌دهد، اما در همین مطالعه نیز نمایان شد که آلوورا سبب خشکی سلول‌های پوست می‌گردد.

شواهد اندکی دال بر آن وجود دارد که آلوورا در معالجه مریضی‌های پوستی از قبیل پسوریازیس( داء‌الصدف) یا سوختگی‌های دراثر تشعشعات اثربخش است.

  1. آلوورا سبب کم شدن شاخص قند خون بیماران دیابتی می‌گردد.

آلوورا به طور قدیمی در زمره‌ی روش‌های معالجه مریضی دیابت قلمداد می‌شود.

گفته می‌شود که آلوورا حساسیت نسبت به انسولین را زیاد شدن داده و به کنترل قند خون یاری فراوانی می‌کند.

مطالعاتی چند در این زمینه بر روی انسان و حیوانات مبتلا به دیابت گونه ۲ نمایان نمود که استفاده عصاره‌ی آلوورا اثرات نویدقسمتی برای بیماران مبتلا به دیابت همراه خواهد داشت.

با این وجود، این مطالعات از کیفیت قابل توجهی برخوردار نبودند، درنتیجه پیشنهاد‌ی استفاده آلوورا به بیماران دیابتی قطعا پیشنهاد‌ای سرعتزده قلمداد می‌شود.

بعلاوه، گزارشات در بعضی موارد حاکی از آن است که استفاده زیاد مدت مکمل‌های آلوورا سبب صدمات جبران‌ناپذیری به کبد می‌گردد.

آیا مورد دیگری نیز وجود دارد؟

آلوورا قطعا از خصوصیات معالجه ای منحصر به شخصی برخوردار است، به ویژه زمانی که در قالب مرهم پوست یا دهان از آن بهره گرفته شود.


چگونه از آلوورا مصرف کنیم؟

آلوورا گیاه آبداری است که کاربردهای متعددی دارد. شما می توانید آن را بر روی پوست بمالید یا از عصاره اش به عنوان آشامیدنی مصرف نمایید. همینطور قادر خواهید بود ژل آلوورا را با دیگر مواد طبیعی ترکیب نمایید و یک ماده طبیعی برای تندرستی خود ایجاد نمایید.

آلوورا برای چه چیزی مناسب است؟

شما می‌توانید ژل آلوورا را برای خوب شدن سوختگی، آکنه، پوست خشک و حساس مصرف نمایید. بعضی از مردم می‌توانند از مزایای ضد پیری آن به مناسبی مصرف کنند.

ژل آلوورا همینطور قادراست هضم و گوارش را خوب شدن بقسمتد و علامت‌های رفلاکس اسید معده به مری و یبوست را کم شدن دهد. این ژل وقتی که با دیگر مواد طبیعی ترکیب می‌شود قادراست یک دهانشویه‌ طبیعی باشد.


نظر های خودتون را برای دانلود آهنگ عاشقانه قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد